artykuł

Dzieła tysięcy artystów, w tym pisarzy, znajdą się na Księżycu | Powstaje Lunar Codex

Dzieła ponad 30 tys. artystów, pisarzy, muzyków i filmowców ze 157 krajów zostaną wysłane w czterech kapsułach czasu na Księżyc. Tak powstaje Lunar Codex.

To część większego programu Artemis, zgodnie z którym NASA chce w 2026 roku zrealizować lot załogowy na Księżyc. A to oznacza, że już w kierunku srebrnego globu lecieć muszą instrumenty naukowe. To szansa dla takich inicjatyw jak Lunar Codex, które podłączyć się mogą pod loty bezzałogowe, realizowane przez komercyjnych partnerów NASA, m.in United Launch Alliance (ULA) czy SpaceX.

Jak czytamy na stronie projektu, preludium dla misji był lot statku Orion, który 16 listopada 2022 roku okrążył Księżyc, niosąc na pokładzie pendrive, zawierający zbiór wierszy „Thre Faces of the Moon”. Kolejna kapsuła znajdzie się na pokładzie statku SpaceX Falcon 9, którego wystrzelenie planowane jest na jesień 2023 r. i trafi do krateru Malapert A. W tym samym czasie przetransportowana zostanie trzecia z kapsuł, a czwarta znajdzie się na Księżycu w listopadzie 2024 r. i trafi do krateru Nobile.

Pomimo wojen i pandemii

„Mam nadzieję, że przyszli podróżnicy, którzy znajdą te kapsuły czasu, odkryją część bogactwa naszego dzisiejszego świata… Przemawia to za ideą, że pomimo wojen, pandemii i wstrząsów klimatycznych ludzkość znalazła czas na marzenia, czas na tworzenie sztuki ” – pisze na stronie proketu jego inicjator, kanadyjski pisarz i fizyk Samuel Peralta.

Lunar Codex zawiera pokaźny zbiór współczesnych książek, opowiadań, poezji, esejów, muzyki, filmów i nie tylko. Dzieła zostaną zapisane głownie w technologii NanoFiche, odpornej na temperaturę i wilgotność i ma współczynnik degradacji bliski zeru.

Dzieła z całego świata

Nośniki pomieszczą dzieła ponad 30 tys. artystów z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Indii, Chin, Australii, RPA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także ze 157 krajów i terytoriów z Europy, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Ameryki Północnej, Oceanii, Azji i Bliskiego Wschodu, a także z placówek na Antarktydzie. Znajdziemy tam także zdygitalizowane prace artystów niepełnosprawnych, dzieła rzemieślników, mozaiki, sukna, tatuaż wykonany tuszem, sztukę cyfrową, street art, a nawet poezję powstała przy współpracy człowieka i sztucznej inteligencji.

Przeczytaj także:

Grafika cover photo opracowana przy uzyciu narzędzie Adobe FireFly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: