artykuł

Big Book Festival 23-25 czerwca 2023 | 11. edycja pod hasłem #otwieraMYsię!

Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania nadchodzi. Big Book Festival odbędzie się w dniach 23-25 czerwca 2023, a 11. edycji towarzyszy hasło #otwieraMYsię!

„Po dziesięciu latach eksperymentów w przestrzeni miasta zapuszczamy korzenie. Od teraz każdy, kto czyta i kto chce być bliżej, pod tym adresem jest u siebie” – czytamy w komunikacie organizatorów festiwalu. Domem festiwalu będzie nowe centrum literatury w Warszawie – Big Book Cafe MDM przy ul. Koszykowej 34/50. Spotkania będą miały osobisty i angażujący charakter, bo w tym roku festiwal opowiada o przyjaźni i przełamywaniu samotności.

Edycja #otwieraMYsię! celebruje literaturę jako wyraz ciekawości świata, a samo czytanie jako sposób na bycie razem.

Zaprasza Anna Król, mama i pomysłodawczyni festiwalu, czytelniczka wszystkożerna:
 
– Kiedy otwierasz książkę, masz gotowość na przekroczenie granic swojego życia. To znaczy, że chcesz być kimś jeszcze, kimś więcej. Jeśli czytamy, jesteśmy ciekawi i otwarci na to, co przyniesie nieznana opowieść. Zbliżamy się do tego, co jeszcze przed chwilą było obce. Czytając, zanurzamy się w nie swoje dramaty, uniesienia, całe epoki. To nas otwiera i zmienia, bo dzięki czytaniu rozumiemy wybory i uczucia, jakich sami nie doświadczyliśmy. A więc literatura robi jeszcze jedną wspaniałą rzecz – oducza nas łatwego oceniania, utrudnia odrzucenie. Człowiek, który czyta, jest gotowy do przyjaźni ze światem.

Program edycji #otwieraMYsię! pokaże, jak literatura przeciwdziała alienacji i jaką rolę pełni teraz, gdy nowe media prowokują do polaryzacji i starć.

Paulina Wilk odpowiada za program wydarzeń i tak wyjaśnia ideę edycji:
 
– Pisarze tworzą skomplikowane opowieści, nie interesuje ich upraszczanie świata. A więc idą pod prąd współczesności. W książkach dostajemy życie złożone, a nie upozowane i retuszowane fragmenty. Tam są ludzie prawdziwi, dlatego tak lubimy czytać – być z nimi, doświadczać ich niedoskonałości. W literaturze wciąż żyją niuanse, dylematy i pytania bez odpowiedzi. To paradoks naszych migawkowych i wypolerowanych czasów, że prawdy szukamy w fikcyjnych opowieściach, a literatura przynosi ulgę od uproszczeń, ocen i radykalizacji. Chcemy podkreślić siłę, z jaką nas otwiera i łączy.
 
Podczas Big Book Festival autorzy i czytelnicy od lat wychodzą z typowych ról i wspólnie tworzą literackie zdarzenia. Pisarze jeździli już na deskorolkach, improwizowali na scenie, a w tym roku będą też serwować kawę i sprzedawać książki. Czytelnicy wezmą udział w performansie, będą debatować i tańczyć.

Program wydarzenia podamy Wam w ostatnich dniach maja, szczegóły znajdziee na: https://bigbookfestival.pl/ i w kolejnych newsletterach.

W drugą dekadę swojego istnienia Big Book Festival wchodzi ze zmienioną formułą, świeżymi pomysłami na zapewnianie przeżyć czytelnikom i twórcom. Będzie odtąd bardziej kameralny i dostępny jedynie dla uczestników na miejscu, wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Źródło: komunikat Big Book Festival

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: