nasz patronat

„Saga o ludziach ziemi. Wpatrzeni w niebo” Anny Fryczkowskiej pod naszym patronatem | Premiera 16 czerwca

Piękna literacka podróż do skrawka Polski sprzed 200 lat. Fascynujące losy rodziny, która potrafiła ocalić miłość i godność. 16 czerwca nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się „Saga o ludziach ziemi. Wpatrzeni w niebo”, pierwszy tom sagi Anny Fryczkowskiej. Objęliśmy powieść naszym patronatem.

Anna Fryczkowska, zdobywczyni prestiżowych nagród literackich, powraca z epicką, ponadczasową i przepięknie napisaną opowieścią o tym, co w życiu najważniejsze. „Saga o ludziach ziemi” przedstawia losy rodziny wpisane z jednej strony w rytm przyrody, a z drugiej w wydarzenia historyczne i przemiany społeczne w XIX wieku. Inspiracją do jej napisania były unikatowe pamiętniki dziadka i ojca autorki.

Rok 1816. Przez Kujawy przeszła właśnie epidemia przywleczona przez rosyjskie wojska. Do jednej z wymarłych wsi dziedzic sprowadza nowe ręce do pracy. Osiedlają się tam Antek i Hanka, młode chłopskie małżeństwo. Liczą na lepszy los: większy kawałek pola, mniejszą pańszczyznę. Walczą o swoją pozycję w nowej społeczności, o niezależność od dworu, uczą się nowinek od holenderskich osadników.

„Saga o ludziach ziemi” to opowieść o czarownicach i śmiertelnych świerkach, o dziadach wędrownych i oszukiwaniu karbowego, o gradach niszczących urodzaj, o chłopskich świętach i radościach, o wierze w Boga i wierze w boginki, o buntach kobiet i mężczyzn, o wolności, na której bohaterom bardzo zależy, a o którą mogą walczyć raczej sprytem niż siłą. To także literacka przypowieść włączająca się w nurt zapoczątkowany przez „Bękarty pańszczyzny” Michała Rauszera i „Ludową historię Polski” Adama Leszczyńskiego, która zachwyci również miłośniczki „Stulecia Winnych” Ałbeny Grabowskiej.

„Saga o ludziach ziemi. Wpatrzeni w niebo” – pierwszy tom zachwycającej i porywającej sagi obyczajowo-historycznej – w księgarniach od 16 czerwca. Wkrótce także tom drugi „Saga o ludziach ziemi. W ziemię pochyleni”.

Anna Fryczkowska – pisarka i scenarzystka. Absolwentka italianistyki i studiów Genderowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa na łódzkiej Filmówce. Mieszka z rodziną i zwierzętami w Warszawie, wakacje spędza na wsi. Zdobywczyni wielu nagród, między innymi Róży Gali za „Sześć kobiet w śniegu, nie licząc suki”, nagrody głównej na Festiwalu Literatury Kobiet za „Starsza pani wnika”. Nominowana do Nagrody Literackiej Gryfia za „Równonoc”. Jej powieść „Wdowinek” została Książką Roku 2019 serwisu Granice.pl. Uznanie zdobyła również „Cyrkówka Marianna”, oparta na historii ludowej malarki, a wcześniej artystki cyrkowej, Marianny Razik.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: