artykuł

Wydawniczy Znak Jakości | „Gwarancja poszanowania praw autorów, tłumaczy, wydawców”

Na okładkach książek pojawi się Wydawniczy Znak Jakości, oznaczający, że zostały one wydane zgodnie z najlepszymi standardami współpracy między wydawnictwami a autorami i tłumaczami. Zaprezentowano jego wygląd.

Wydawniczy Znak Jakości, projekt graficzny: Natalja Bieniek/Krakowskie Biuro Festiwalowe

Wydawniczym Znakiem Jakości będą mogli posługiwać się sygnatariusze Konwencji Krakowskiej regulującej zasady współpracy między wydawnictwami a autorami i tłumaczami. Dokument podpisano w zeszłym roku, w trakcie 14. Festiwalu Conrada.

W komunikacie na stronie miastoliteratury.pl cytowany jest Jacek Dehnel, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka zrzeszającego pisarki i pisarzy: „Jeśli czytelnicy chcą mieć gwarancję, że książka, którą kupują, powstała z poszanowaniem praw i interesów wszystkich osób, które ją stworzyły, a zatem napisały, przetłumaczyły, wydały – powinni szukać książek z Wydawniczym Znakiem Jakości”.

Za zaprezentowany właśnie projekt graficzny odpowiada Natalja Bieniek z Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Konwencja Krakowska jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Unia Literacka, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Dokument zawiera spis wspólnych wartości oraz dobrych praktyk porządkujących relacje pomiędzy trzema grupami: wydawcami i wydawczyniami, autorkami i autorami oraz tłumaczami i tłumaczkami. Sygnatariusze zobowiązują się do współpracy w zgodzie z zasadami szacunku, lojalności, szczerości, transparentności, wzajemności i symetrii. Równocześnie dokument podaje szczegółowe wytyczne dotyczące wzajemnej komunikacji, konstrukcji umów, osobistych praw autorskich oraz wynagrodzeń.

Jak mówi, cytowany w komunikacie Rafał Lisowski, prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, „Konwencja Krakowska to bezprecedensowe przedsięwzięcie na polskim rynku wydawniczym, ponieważ po raz pierwszy osoby piszące, tłumaczące i wydające książki mówią jednym głosem o dobrych praktykach i podstawach partnerskiej współpracy w naszej branży”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d