artykuł filmy

Paweł Pawlikowski kręci film z Joaquinem Phoenixem i Rooney Marą | Triller „The Island”

Paweł Pawlikowski, reżyser nagrodzonej Oscarem „Idy” i „Zimnej wojny” kręci film z Joaquinem Phoenixem i Rooney Marą. Tytuł roboczy filmu brzmi „The Island”.

Rooney Mara, fot. Dora Britt/Wkimedia Commons, Paweł Pawlikowski, fot. Red Carpet Report on Mingle Media TV/Wikimedia Commons, Joaquin Phoenix, fot. Harald Krichel/Wkimedia Commons

O projekcie napisał portal Collider.com. Akcja filmu, określanego jako thriller, rozgrywać się będzie w latach 30. XX wieku.

Według informacji portalu Pawlikowski odpowiedzialny jest także za scenariusz. Ma to być opowieść o amerykańskiej parze rozczarowanej otaczających ją społeczeństwem. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami scenariusz opowiada o podróży na własną bezludną wyspę, na której bohaterowie zamierzają zbudować prywatny raj. Gdy wieść o tym dociera do opinii publicznej, bohaterowie przyciągają uwagę pewnej europejskiej hrabiny. Ma to być opowieść o „utraconym raju”.

Paweł Pawlikowski uznanie zdobył dokumentami realizowanymi dla BBC. Reżyser od 14. Roku życia mieszka w Wielkiej Brytanii, dokąd wcześniej, na fali antysemickiej nagonki w Polsce wyjechał jego ojciec. Debiutem fabularnym Pawlikowskiego był „Korespondent” (The Stringer, 1998). Nakręcił też m.in. „Lato miłości” (My Summer of Love, 2004). Jego „Kobieta z piątej dzielnicy” (La Femme du Vème, 2011) na podstawie powieści kryminalnej Douglasa Kennedy’ego, rozgrywał się w Paryzu, a w rolach głownych zobaczyliśmy Kristin Scott Thomas i Ethana Hawke’a.

W 2013 roku Paweł Pawlikowski zrealizował film „Ida”, który otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2015 film otrzymał też brytyjską nagrodę BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny. Jego „Zimna wojna” z 2018 roku Złota Palmę otrzymała nagrodę za reżyserię w Cannes i nominację do  Złotej Palmy. Film zdobył też Europejską Nagrodę Filmową i nominację do Oscara.

Joaquin Phoenix to aktor nagrodzony m.in. Oscarem za rolę w filmie „Joker”, Rooney Mara znana jest m.in. z roli Lisbeth Salander w filmie „Dziewczyna z tatuażem” według powieści Stiega Larssona.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: