wydarzenia

Znamy finalistów Angelusa | Ogłoszenie zwycięzcy 15 października

Znamy finałową siódemkę Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022. Kto dostanie w tym roku te nagrodę? Dowiemy się tego 15 października.

Książki-finalistki nagrody Angelus 2022

W finałowej siódemce Angelusa mamy aż trzy książki polskich autorów, co samo w sobie jest wydarzeniem. Do finału nagrody weszły następujące książki:

  • Alhierd Bacharewicz, „Sroka na szubienicy”, tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Białoruś)
  • Kapka Kassabova, „W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
  • Zoltán Mihály Nagy, „Szatański pomiot”, tłum. Daniel Warmuz, Warsztaty Kultury (Węgry)
  • Edward Pasewicz, „Pulverkopf”, Wielka Litera (Polska)
  • Jaroslav Rudiš, „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, Wydawnictwo Książkowe Klimaty (Czechy)
  • Andrzej Stasiuk, „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne (Polska)
  • Katarzyna Surmiak-Domańska, „Czystka”, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Zwycięzcę bądź zwyciężczynię poznamy 15 października podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Autorka bądź autor nagrodzonej książki otrzyma 150 tys. zł. Nominacjom towarzyszą wyróżnienia finansowe wynoszące po 5 tys. zł. W przypadku przekładu także autor bądź autorka tłumaczenia na język polski zwycięskiej książki otrzymuje nagrodę w wysokości 40 tys. zł. Jeśli zwycięży książka polska, jury dodatkowo nagrodzi tłumacza innej pozycji.

Pulę angelusowych wyróżnień uzupełnia Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniająca pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu (oddając głosy na książki z finałowej siódemki), a zwyciężczyni bądź zwycięzca tego plebiscytu otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką do Wrocławia.

W tym roku głosowanie – które odbywać się będzie na stronie www.angelus.com.pl – wystartuje 15 września i potrwa do 14 października.

Gala Angelusa, podobnie jak w latach poprzednich, będzie punktem kulminacyjnym odbywającego się we Wrocławiu Bruno Schulz Festiwal. Poza spotkaniem z laureatem/laureatką zaplanowanym na niedzielę 16 października, imprezie towarzyszyć też będą spotkania ze wszystkimi nominowanymi. O ich dokładnych terminach informować będziemy w drugiej połowie września.

Fundatorem nagrody  jest miasto Wrocław.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: