artykuł

Znamy laureatów Literackiej Nagrody Motyli | Pod naszym patronatem

Maja Strzałkowska z książką „Julka i Szpulka Kościochrupek” wygrała I edycję Literackiej Nagrody Motyli. Objęliśmy konkurs naszym patronatem.

Literacka Nagroda Motyli to konkurs na najlepszą polską książkę wydaną w latach 2020 i 2021, jaki został zorganizowany przez Wydawnictwo Papierowy Motyl oraz firmę dystrybucyjną Motyle Książkowe. Skierowany jest do wydawców, autorów, ale również do samodzielnych wydawców – self-publisherów. Nagroda za zajęcie pierwszego miejsca to 10000 zł oraz pakiet działań promocyjnych na rzecz autora i jego książki.

Na tegorocznych Warszawskich Targach Książki odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczono nagrody. Oprócz trzech miejsc na podium, jury przyznało wyróżnienia trzynastu autorom i autorkom.

To dla nas bardzo ważna chwila – mówią organizatorzy – widzieć satysfakcję i radość wyróżnionych twórców. Właśnie po to robimy co w naszej mocy, by docenić literaturę mniej promowaną, mniej rozpoznawalnych twórców. Ich praca i zaangażowanie, często niemałe inwestycje finansowe w swoje książki służy nam, czytelnikom. Dlatego, obserwując wzrost jakości książek, w których nie tylko tekst przyciąga i nie pozostawia obojętnym, ale również szata graficzna, detale, dobór czcionki itd. przy coraz bardziej znikomej promocji tychże książek, postanowiliśmy zrobić coś więcej. Mamy nadzieję, że przyszłe edycje będą jeszcze lepsze, pełniejsze.

Nabór zamknięto z ilością 270 zgłoszeń. Jury przyznało następujące wyróżnienia:

 • Joanna Bednarek, „Próba”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
 • Jakub Ciećkiewicz, „Koniec świata na mojej ulicy”, Austeria
 • Kinga Konieczny, „Figa i tajemnica złotego brokatu”
 • Kasia Żywioł, „Wioska na ulicy Małej”, Studio Koloru
 • Katarzyna Owsianko, „Kot w pustym mieszkaniu”, Pan Wydawca
 • Katarzyna Kalista, „Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza”, Czarna Owca
 • Ewa Rot-Buga, „Konno po marzenia”, Biznes Inspiracje Ewa Rot-Buga
 • Paulina Klepacz, Aleksandra Nowak, Kamila Raczyńska-Chomyn, „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut shamingu”, Czarna Owca
 • Adam Sroka, „Hotel dla podróżujących w pięknie”, Austeria
 • Piotr Dardziński, „Trucizny”, Instytut Literatury
 • Ola Kołodziejek, „Plan Plam”, Wydawnictwo Wolno
 • Anna Matusiak-Rześniowiecka, „Kiedy się pojawiłeś…” Skarpa Warszawska
 • Paweł Księżyk, „Jeżyk Cyprian i przyjaciele”

Pomimo burzliwych obrad, co do trzech pierwszych miejsc jury nie miało wątpliwości:

Miejsce III oraz nagrodę w wysokości 1000 zł oraz pakiet działań promocyjnych otrzymała Malika Tomkiel z książką „Biel kości”, Papierowy Motyl.

Książka, którą trzymasz w swoich dłoniach, przedstawia kilka miesięcy życia osoby chorej na zaburzenia odżywiania – na anoreksję. Chodź, wejdź na chwilę do tego świata. Rzeczywistości tysięcy ludzi na całym świecie. Tę chudą, ale przepełnioną miłością aż po końce każdego z żeber i sinych palców. Właśnie uchylam drzwi, by wpuścić do sieni pierwsze promienie. Moje położenie się zmienia. Niczym stany chorobowe, moje umiejscowienie, wraz z dziennikiem, kreślą nowe punkty na mapie, a dni i noce przynoszą ciąg myśli. Zaprzyjaźniam się z wiatrem. Chłodem, ciemnością, bo wierzę, że biel przychodzi z czasem”.

Miejsce II oraz nagrodę w wysokości 5000 zł oraz pakiet działań promocyjnych otrzymała Iga Kowalska z książką „Uwalnianie”, NovaeRes.

Nina wkracza w dorosłość, kończy studia, powinna układać sobie życie. Powinna… Tymczasem za jej najważniejsze życiowe wybory odpowiada choroba, z której przejawami – uzależnieniem od niejedzenia – mierzy się od dzieciństwa. Zaburzenia stają się tak integralną częścią dziewczyny, że trudno określić, gdzie tak naprawdę zaczyna się i kończy sama Nina. A przecież ona chce tylko być. To takie proste! Jednak z każdym dniem to „tylko” zamienia się w „aż”, a Nina coraz częściej myśli o tym, by nie musieć żyć choć przez chwilę… „Uwalnianie” to powieść bezkompromisowa i szczera do bólu. Przejmująca historia o dorastaniu do prawdy o sobie i odwadze, dzięki której można stworzyć swój świat na nowo. 

Miejsce I oraz nagrodę w wysokości 10000 zł oraz pakiet działań promocyjnych otrzymała Maja Strzałkowska z książką „Julka i Szpulka Kościochrupek”.

Książki z serii „Julka i Szpulka” nie tylko się czyta. Trzeba zrobić w nich coś więcej. Coś, co pomoże rozwiązać tajemniczą sprawę. Narysować portret pamięciowy, wybrać tropy, coś znaleźć lub zaznaczyć na ilustracji, a wskazówki zawarte w książce pomogą Twojemu dziecku wraz z bohaterami, przeprowadzić śledztwo. Twoje dziecko podczas lektury stanie się detektywem! Będzie uczyć się logicznego myślenia, dedukcji, kojarzenia faktów i koncentracji.

%d bloggers like this: