In Memoriam

Zmarł Wiesław Gołas | Aktor filmowy, teatralny i kabaretowy miał 90 lat

Nie żyje Wiesław Gołas. Niezapomniany aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej miał 90 lat.

Wiesław Gołas, na podstawie fotografii Mariusza Kubika/Wikimedia Commons

Urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach. Studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem występował m.in. na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie i stołecznego Teatru Polskiego.

Gołas był znanym aktorem i piosenkarzem kabaretowym, współtwórcą Kabaretu Koń i członkiem Kabaretu Starszych Panów, znanym z piosenki „W Polskę idziemy” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciech Młynarskiego.

Na ekranie debiutował w 1954  roku w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy. W 1961 roku wystąpił w tytułowej roli w filmie Ewy i Czesława Petelskich „Ogniomistrz Kaleń”, a w 1965 roku zagrał główną rolę w pierwszym polskim serialu kryminalnym w reż. Stanisława Barei „Kapitan Sowa na tropie”.

W latach 1968-1970 wystąpił w roli Tomasza Czereśniaka w serialu Konrada nałećkiego według powieści Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies”. Potem pojawił się m.in. jako baron Krzeszowski w adaptacji „Lalki” Bolesława Prusa, w reż. Wojciecha Hasa, w „Hydrozagadce” Andrzeja Kondratiuka, „Poszukiwanym, poszukiwanej” Stanisława Barei, „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy, adaptacji sienkiewiczowskiego „Potopu” (jako Stefan Czarnecki) w reż. Jerzego Hoffamana, „Nie ma róży bez ognia” i „Brunet wieczorową porą”  Stanisława Barei, ten reżyser zaprosił go też na plan serialu „Alternatywy 4”. Ostatnią filmowa rolą Gołasa był Ignatko w „Szabli od komendanta” Jana Jakuba Kolskiego (1996).

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading