artykuł

„Płomień” Magdaleny Salik pod naszym patronatem | Premiera 10 września

Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. Już 10 września nakładem wydawnictwa Powergraph ukaże się powieść Magdaleny Salik „Płomień”. Objęliśmy książkę naszym patronatem.

Kup książkę w przedsprzedaży z rabatem -30% tylko dla czytelników Zupełnie Innej Opowieści. Kod rabatowy: ziopo
Wysyłka książki po 7 września.

Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. W kosmosie, całkiem blisko jak na jego skalę, odkryto nadającą się do zamieszkania Drugą Ziemię. Co może zjednoczyć podzieloną ludzkość? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu.

Za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada charyzmatyczny astrofizyk i inżynier technologii kosmicznych. Pozyskuje do projektu uzdolnioną psycholożkę moralności, która będzie odpowiadać za etyczne aspekty przedsięwzięcia. Dokąd zaprowadzi parę naukowców ich romans bez śladu cyfrowego? Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość?

 W powieści Magdaleny Salik zderzenie rzeczywistości alternatywnej z niespełnionymi ludzkimi aspiracjami prowadzi do absolutnie zaskakującego finału. Płomień zapewni czytelniczą satysfakcję zarówno fanom Stanisława Lema, jak i widzom serialu Westworld.

Jak bardzo prądożerny jest zmapowany mózg?

Magdalena Salik: To było jedno z pierwszych pytań, na jakie szukałam odpowiedzi, obmyślając książkę. Pierwsze szacunki robiłam w styczniu 2015 r., jeszcze na złej liczbie neuronów (teraz już wiadomo, że w mózgu jest ich 86 mld, ale wtedy szacowałam dla  ok. 30 mld)  Poniżej jednak coś lepszego – podobne szacunki zrobione przez dr Jakuba Mielczarka z UJ w 2018 r. Na swoim blogu policzył on, że do symulowania ludzkiego mózgu potrzeba pamięci ok. 100 petabajtów i mocy obliczeniowej 100 PFLOPS (petaflopsów). Obliczenia te oparte są na matematycznym opisie działania neuronów wg modelu Hodgkina-Huxleya (szczegóły dla odważnych w poniższym linku do wpisu dr Mielczarka).
Takimi mocami obliczeniowymi dysponuje chiński superkomputer Sunway TaihuLight. Jeszcze parę lat temu był najmocniejszy na świecie, teraz już nie. Sunway TaihuLight potrzebuje do działania 15 MW energii elektrycznej – to mniej więcej jedna trzecia produkcji elektrowni wiatrowej. Obecny najszybszy superkomputer – japoński Fugaku – potrzebuje dwa razy tyle, 28 MW.

Tyle nauki – teraz s-f . Gdyby myśleć nie o symulacji, ale o mapowaniu konkretnego mózgu, należy się zastanowić, do jakiego poziomu złożoności powinniśmy dojść. Istnieje pewna ciekawa i kontrowersyjna teoria Penrose’a-Hameroffa – „kwantowej świadomości” – mówiąca o tym, że powstawanie świadomości podlega prawom rządzącym mechaniką kwantową. Albo w innym ujęciu – że świadomość zawdzięczamy efektom kwantowym. Teoria ta uprawnia nas do wyfantazjowania, że mapowanie mózgu powinno uwzględniać nie tylko komórki, ale ich części składowe, przez cząsteczki, po atomy i ich składniki z poziomu kwantowego, czyli całą plejadę cząstek elementarnych z modelu standardowego.

Oczywiście tak dokładne odwzorowanie mózgu znacznie zwiększyłoby zapotrzebowanie na moc obliczeniową i energię. O ile? Jeśli przyjmiemy, że o trzy rzędy wielkości, i przemnożymy 15 MW przez 1000, otrzymujemy 15 GW energii potrzebnej na emulację jednego mózgu – a to dwa razu tyle, ile produkuje największa elektrownia jądrowa na świecie – kanadyjska Bruce (7 GW) i trzy razy tyle, ile wytwarza Bełchatów (ok. 5 GW).

Magdalena Salik – urodzona w Zamościu córka nauczycieli historii i mechaniki. Odkąd w 2006 r. trafiła do działu naukowego gazety codziennej „Dziennik. Polska, Europa, Świat” – spełniona dziennikarka popularnonaukowa. Od jedenastu lat w redakcji „Focusa”. Prywatnie ma słabość do rosyjskiego rock folku i pagan folku. Jest również dumną członkinią rady gildijnej w grze MMO Forge of Empires.

%d bloggers like this: