artykuł

Douglas Stuart zwycięzcą Booker Prize 2020 | Za powieść „Shuggie Bain”

Douglas Stuart otrzymał w tym roku prestiżową Booker Prize za debiutancką powieść „Shuggie Bain”. Książka ta ukaże się po polsku w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, w tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika.

„Shuggie Bain” to historia dojrzewającego chłopca, który jest nieco inny od swoich rówieśników, oraz jego matki, którzy próbują przetrwać w Glasgow lat 80. XX wieku, rozoranego reformami Margaret Thatcher. Powieść to debiut, który zachwycił krytyków na całym świecie, porównywany do „Małego życia” czy „Historii przemocy”, opowiadający o losach miłości w czasach ogromnej próby.

Jest rok 1981. Glasgow. Miasto umiera. Bieda rośnie. Agnes Bain zawsze spodziewała się więcej. Marzyła o domu z własnymi drzwiami wejściowymi. Kiedy jej mąż-włóczęga odchodzi, ona i jej troje dzieci zostają uwięzieni w mieście górniczym zdziesiątkowanym przez thatcheryzm. Agnes coraz bardziej sięga po alkohol, a jej dzieci starają się ją uratować. Jednak w końcu jedno po drugim odchodzi, by ratować samych siebie. Najdłużej nadzieją żyje jej syn, Shuggie, który jednak ma własne problemy.

W finale tegorocznej Booker Prize znalazły się też: Diane Cook za „The New Wilderness”, Tsitsi Dangarembg za „This Mournable Body”, Avni Doshi za „Burnt Sugar”, Maaza Mengiste za”The Shadow King” i Brandon Taylor za „Real Life”.   

%d bloggers like this: