artykuł

Google upamiętania Alexandre’a Dumasa | Logo z „Hrabią Monte Christo”

Dzisiejsze Google Doodle, czyli tymczasowa zmiana logo wyszukiwarki, upamiętnia Alexandre’a Dumasa i jego wydane dokładnie 176 lat temu ponadczasowe dzieło – „Hrabiego Monte Christo”.

Alexandre Dumas na Google Doodle

Powieść o Edmundzie Dantèsie ukazywała się w odcinkach w „Journal des Débats” na przełomie lat 1844–1845 – część pierwsza od 28 sierpnia do 19 października 1844, druga – od 31 października do 26 listopada 1844, a trzecia i ostatnia od 20 czerwca 1845 do 15 stycznia 1846. I właśnie kadry ilustrujące sceny z tej powieści (bez spoilerów – jak podkreśla Google) możemy znaleźć w dzisiejszym pokazie slajdów Google’a.

Sam Google tak tłumaczy tę decyzje: „Merci, Alexandre Dumas, za całą tę ekscytację, jaką dałeś tak wielu czytelnikom!”

„Hrabia Monte Christo” – kadr z pokazu slajdów Google Doodle

Alexandre Dumas, a tak naprawdę Dumas Davy de la Pailleterie urodził się 24 lipca 1802 roku, a zmarł 5 grudnia 1870 był francuskim pisarzem i dramaturgiem, autorem tak znanych powieści jak „Trzej muszkieterowie” czy właśnie „Hrabia Monte Christo”, ale także „Dwadzieścia lat później” – kontynuacji „Trzech muszkieterów”, „Wicehrabiego de Bragelonne”, „Czterdziestu pięciu” czy „ Naszyjnika królowej”. Pozostawił po sobie ponad dwieście utworów.

„Hrabia Monte Christo” – kadr z pokazu slajdów Google Doodle

Akcja upamiętnianej dziś przez Google powieści „Hrabia Monte Christo” rozpoczyna się w końcu lutego 1815 roku w Marsylii. Dziewiętnastoletni Edmund Dantès, młody marynarz i idealistama zostać kapitanem okrętu handlowego „Faraon” i ożenić się z ukochaną Mercedes. Jednak w wyniku knowań osób zazdrosnych o jego sukcesy, młodzieniec zostaje oskarżony o bonapartyzm. Marynarza zostaje uwięziony w zamku d’If bez wyroku sądowego i spędza tam czternaście lat. Gdy udaje mu się uciec, odnajduje skarb, zmienia tożsamość i zaczyna realizować plan zemsty.

„Hrabia Monte Christo” – kadr z pokazu slajdów Google Doodle
%d bloggers like this: