artykuł

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2020 | Za prozę, poezję, esej i tłumaczenie

Jury Nagrody Literackiej Gdynia wybrało laureatów w poszczególnych kategoriach. Laureatami zostali Urszula Zajączkowska, Tomasz Bąk, Dorota Kotas i Piotr Sommer.

To już 15. edycja tej prestiżowej nagrody. Nazwiska zwycięzców zostały ogłoszone w piątek, 28 sierpnia, podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Nagrodzie po raz kolejny towarzyszy festiwal miłośników książek Miasto Słowa.

Nagroda Literacka Gdynia 2020, podobnie jak w ubiegłych latach, decyzją Kapituły trafiła w ręce czworga laureatów wyłonionych spośród dwudziestu nominowanych twórców. W kategorii eseistyka otrzymała ją Urszula Zajączkowska, nagrodzona za pierwszy w karierze naukowczyni i poetki zbiór esejów „Patyki, badyle” (Wydawnictwo Marginesy). W kategorii poezja uhonorowano Tomasza Bąka za tom poetycki „Bailout” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu). W kategorii proza Nagrodę wręczono Dorocie Kotas za debiutancką powieść „Pustostany” (Wydawnictwo Niebieska Studnia). W kategorii przekład na język polski Nagroda przypadła Piotrowi Sommerowi za tłumaczenie zbioru wierszy „Co robisz na naszej ulicy” autorstwa Charlesa Reznikoffa (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu). Laureatki i laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczyła w tym roku prof. Agata Bielik-Robson.

%d bloggers like this: