artykuł

Zmarł Per Olov Enquist | Szwedzki pisarz miał 85 lat

Nie żyje Per Olov Enquist. Szwedzki pisarz, prozaik, autor sztuk teatralnych, publicysta i scenarzysta filmowy miał 85 lat.

Enquist przez wiele lat pracował jako krytyk literacki oraz teatralny. Jako pisarz debiutował na początku lat 60. XX wieku, a przełomem w jego karierze okazała się powieść „Piąta zima magnetyzera”. Książka przedstawia dzieje lekarza – cudotwórcy – szarlatana Fredricha Meisnera, który wykorzystywał swą uzdrawiającą moc pod koniec XVIII wieku w Niemczech.

Akcja powieści to przede wszystkim fascynujący opis zabiegów magnetyzera, pokazów leczenia za pomocą dotknięć, które samemu Meisnerowi „wydają się odstręczającymi grymasami, którym nikt rozsądny nie może dać wiary”. Obok tego prawie sensacyjnego wątku można także śledzić rozważania autora powieści o tym, skąd u ludzi bierze się potrzeba irracjonalizmu, wiary w zjawiska nadzwyczajne, w cudotwórczą moc niektórych jednostek.

W Polsce ukazały się m.in. jego „Biblioteka kapitana Nemo”, „Strącony anioł”, „Wizyta królewskiego konsyliarza” i „Opowieść o Blanche i Marie”. Enquist był też cenionym dramaturgiem, Enquist był cenionym dramaturgiem, autorem takich sztuk jak „Dla Fedry”, „Z życia glist”, „Godzina kota” czy „Tupilak” oraz scenarzystą, m.in. nagrodzonego Oscarem w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” sagi „Pelle zwycięzca”.

%d bloggers like this: