artykuł

Nie żyje Emil Karewicz | Aktor miał 97 lat

W środę zmarł Emil Karewicz. Znany aktor teatralny, filmowy i radiowy, gwiazdor „Stawki większej niż życie” i „Krzyżaków”, miał 97 lat.

Emil Karewicz w „Krzyżakach” Aleksandra Forda, fot. kadr z filmu

Rola Hermanna Brunnera, przeciwnika Hansa Klossa w serialu z lat 1967-68 przyniosła Karewiczowi największą sławę, ale pamiętamy go też z roli oficera gestapo łamiącego sobie język na polskich nazwach w filmie „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” Tadeusza Chmielewskiego (1969) oraz z kreacji króla Władysława Jagiełły w „Krzyżakach” Aleksandra Forda (1960).

Aktor wystąpił też m.in. w „Bazie ludzi umarłych” (1958), „Kanale” (1956), i „Sztosie” (1997), a także serialach „Czarne chmury”, „Lalka”, „Polskie drogi”, „Szaleństwo majki Skowron”, „Alternatywy 4”, „Na dobre i na złe”.

Wśród wielu ról teatralnych należy wymienić Oktawiusza w „Juliuszu Cezarze” Szekspira, Gospodarza w „Weselu” Wyspiańskiego, Liapkin-Tiapkina w „Rewizorze” Gogola, Stomila w „Tangu” Mrożka i Kalmity w „Chłopcach” Grochowiaka.

Emil Karewicz urodził się 13 marca w Wilnie i tam zaczynał karierę aktorską, w Teatrze Małym, gdzie zagrał rolę Małpy w „Kwartecie” Kryłowa.

Informację o śmierci aktora podał Związek Artystów Scen Polskich.

Emil Karewicz i Stanisław Mikulski w serialu „Stawka większa niż życie”, fot. kard z serialu
%d bloggers like this: