artykuł

Biografia Witolda Pileckiego nagrodzona Costa Book of the Year | Jej autorem jest Jack Fairweather

Książka „The Volunteer” Jacka Fairweathera otrzymała prestiżową brytyjską nagrodę Costa Book of the Year. To biografia rotmistrza Witolda Pileckiego, członka polskiego ruchu oporu, który infiltrował niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz.  

„Co za niesamowity, surrealistyczny i emocjonujący wieczór, zakończony telefonem 88-letniego syna bohatera mojej książki” – pisze na Twitterze autor biografii. W przemówieniu po odebraniu nagrody Jack Fairweather, były korespondent wojenny i reportażysta, zadedykował swoje zwycięstwo właśnie dwóm dzieciom Pileckiego, Andrzejowi i Zofii.

Costa Awards to jedne z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich, przyznawane od 1971 roku. Honorują książki, które mogą dotrzeć do szerszego odbiorcy, ma więc nieco bardziej popularny charakter, niż choćby nagroda Bookera.  

Witold Pilecki został skazany na śmierć przez komunistyczny wymiar sprawiedliwości, a jego dzieci prawdę o jego czynach poznały dopiero pół wieku po jego śmierci. W swojej książce Fairweather opisuje jak Pilecki, były oficer kawalerii w polskiej armii, zgłosił się na ochotnika do schwytania i wywiezienia do Auschwitz, gdzie zaczął organizować podziemną siatkę. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 wraz z dwoma współwięźniami Pilecki zdołał uciec z obozu.

%d bloggers like this: