artykuł

John Le Carré z Nagrodą im. Olofa Palmego | Wręczenie nagrody 30 stycznia

John Le Carré został laureatem Nagrody im. Olofa Palmego za rok 2019. Autor „Krawca z Panamy” został wyróżniony za pisanie w swojej literaturze o „wolności jednostki i podstawowych problemach ludzkości”. Nagroda zostanie wręczona 30 stycznia 2020 r. w Sztokholmie.

John Le Carré (David Cornwell), fot. Krimidoedel/Wikipedia

Nagroda im. Olofa Palmego, zamordowanego w 1986 roku premiera rządu Szwecji, ustanowiona została przez spadkobierców polityka oraz zarząd partii socjaldemokratycznej, której był przewodniczącym. Przyznawana jest przez powołaną w tym celu Fundację za walkę o pokój, działania przeciwko rasizmowi i ksenofobii.

W tym roku laureatem nagrody za rok 2019 został David Cornwell, brytyjski pisarz, publikujący pod pseudonimem John Le Carré. To autor tak znanych powieści jak „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, „Russia House”, „Nocny recepcjonista”, „Krawiec z Panamy” czy „Bardzo poszukiwany człowiek”. Nagrodę przyznano mu za „za formułowanie w formie literackiej angażujących i pełnych humanizmu opinii na temat wolności jednostki i podstawowych problemów ludzkości”.

Jak czytamy na stronie Olof Palmes Minnesfond, Le Carré jako pisarz, przyciągając uwagę całego świata, nieustannie nakłania do dyskusji o cynicznych grach na szczeblach władzy głównych światowych mocarstw, chciwości globalnych korporacji, nieodpowiedzialnej gry skorumpowanych polityków narażających nasze zdrowie i dobrobyt, a także o rosnącym rozprzestrzenianiu się międzynarodowej przestępczości, napięciach na Bliskim Wschodzie i alarmującym wzroście faszyzmu i ksenofobii w Europie i Stanach Zjednoczonych.

„David Cornwell wnosi zatem nadzwyczajny wkład w konieczną walkę o wolność, demokrację i sprawiedliwość społeczną w duchu Olofa Palmego” – pisze na swojej stronie Fundacja.

Brytyjski pisarz staje w gronie takich laureatów nagrody jak Václav Havel, Amnesty International, Ludmiła Aleksejewa, Siergiej Kowalow, Anna Politkowska, Kofi Annan, czy Daniel Ellsberg. 

Nagroda Olofa Palmowego to dyplom i nagroda w wysokości 100 tys. dol. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Sztokholmie 30 stycznia 2020 r.

Źródło: Olof Palmes Minnesfond

%d bloggers like this: