artykuł

Aleksijewicz, Tokarczuk, Hugo-Bader, Myśliwski. I Rumunia | Jubileuszowe, 10. Warszawskie Targi Książki od 23 maja

Blisko 800 wystawców z 27 krajów – tak wyglądać mają tegoroczne Warszawskie Targi Książki, które potrwają od 23 do 26 maja. To największe międzynarodowe wydarzenie branży w Polsce. W tym roku gościem honorowym jest Rumunia.

Targi książki to setki stoisk, na których można kupić książki w specjalnej, targowej cenie. Ale to też szereg wydarzeń i szansy na spotkanie z ulubionymi autorami. Wśród nich WTK wyróżniło 10 gwiazd na 10. Edycję, które spotkać będzie można na Kanapie Literackiej, a więc miejscu specjalnie wyróżnionym, mogącym zgromadzić sporą widownię. To najbardziej popularni i nagradzani autorzy ostatnich dziesięciu lat: noblistka Swietłana Aleksijewicz, Wiesław Myśliwski, uznani reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, najpopularniejsza autorka powieści obyczajowych Katarzyna Grochola, pisarka i felietonistka Sylwia Chutnik, twórca powieści fantastycznych Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski. Spotkania odbędą się w sobotę i niedzielę, a poprowadzą je Jerzy Kisielewski i Szymon Kloska.

Rafał Skąpski, prezes spółki Targ Książki, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Ale podczas targów będzie można spotkać też Ewę Lipską, Józefa Hena, Hannę Krall, Szczepana Twardocha, Zytę Rudzką, Marka Bieńczyka, Krzysztofa Vargę, Annę Bikont, Łukasza Orbitowskiego, Annę Kańtoch, Jacka Dukaja, ks. Adama Bonieckiego, Marcina Wichę, Vincenta V. Severskiego, Hannę Cygler, Igora Brejdyganta, Ałbenę Grabowską, Małgorzatę Kalicińską, B.A. Paris, Annę Ficner-Ogonowską, Żannę Słoniowską, Wojciecha Tochmana, Stefana Szczepłka, Elżbietę Dzikowską i Adama Wajraka.

Na odwiedzających czekać będzie też bogata oferta programowa  – ok. 1500 wydarzeń: festiwali, konferencji, spotkań, debat, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.

Dla dzieci targi przygotowały lekcje literatury i historii, warsztaty, spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych (pisarzami, tłumaczami i ilustratorami) oraz wystawy, a także spotkanie m.in. z R.J. Palacio, autorką bestsellerowej książki „Cudowny chłopak”. To pierwsza wizyta pisarki w Polsce.

Nowością jest strefa popularnonaukowa. Naukowa Warszawa to spotkania z naukowcami, blogerami, pasjonatami i popularyzatorami nauki, którzy będą dzielić się swoją pasją. Specjaliści z wielu dziedzin nauk biologicznych, nauk o kosmosie, historycy prowadzić będą zarówno spotkania otwarte jak i wydarzenia dla szkół. Celem strefy jest popularyzacja nauki oraz literatury popularnonaukowej. Wśród prelegentów znaleźli się: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, dr hab. prof. UW Magdalena Pecul , dr Agnieszka Fulińska oraz Aleksandra Stanisławska i Piotr Stanisławski z Crazy Nauka.

Fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Inną z nowości jest są strefy tematyczne poświęcone popkulturze, tematyce górskiej, literaturze fantastycznej i kryminalnej. W strefach odbywały się spotkania z autorami, prelekcje i warsztaty. Dla miłośników literatury kryminalnej zainaugurowany zostanie Festiwal Kryminalna Warszawa. A wśród gości m.in.: Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kalinowski, Mariusz Czubaj, Jakub Ćwiek, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Wojtek Miłoszewski, Piotr Rozmus, Janusz Szostak, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Sławek Michorzewski, Jacek Galiński, Marta Matyszczak, Piotr Borlik, Aneta Jadowska, Max Czornyj, Tomasz Duszyński, Bartosz Szczygielski oraz Yrsa Sigurdardóttir i Joakim Zander. Partner Festiwalu, kanał CBS Reality. Podczas targów odbędzie się też Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Laureatów poznamy na gali 25 maja 2019 roku o godz. 18 na scenie Festiwalu.

Podczas targów nie zabraknie też Warszawskiego Festiwalu Popkultury Meet Point. Jego program jest kierowany do młodzieży oraz opiekunów, którzy chcą poznać pasje swoich podopiecznych. Fani gier, fantastyki oraz szeroko pojętej popkultury spotkają się na dwóch piętrach strefy Biznes Klub. Atrakcją będzie też Strefa Popkultury Azjatyckiej, w sali kinowej na poziomie -1, odbędą się m.in.: wykłady oraz pokazy tańca kPOP, warsztaty tworzenia japońskich pocztówek i maskotek. Ciekawie zapowiada siętakże program strefy fantastyki.  Wśród gości znajda się m.in.: Rafał Kosik, Robert M. Wegner, Cezary Zbierzchowski i Marcin Podlewski, po raz pierwszy na publicznym spotkaniu Adam Przechrzta, Jakub Ćwiek oraz wszystkie trzynaście autorek antologii „Harda Horda” (po raz pierwszy razem).

W strefie zagoszczą także pisarki i pisarze nominowanymi do Nagrody im. Janusza A. Zajdla: Marta Kisiel, Martyna Raduchowska , Michał Cholewa, Krystyna Chodorowska i Maciej Kaźmierczak.

Poznamy też laureatów szóstej edycji nagród magazynu „Nowa Fantastyka” – tym razem przyznawanych w większej niż dotychczas liczbie kategorii: Polska Książka Roku, Zagraniczna Książka Roku, Wznowienie Roku, Komiks Roku i Reflektor.

Bożena Dudko, sekretarz jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

W sobotę, trzynasty już raz odbędą się w Warszawie Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Po raz siódmy towarzyszyć będą one Warszawskim Targom Książki na PGE Narodowym. Wydawcy akademiccy i naukowi po raz kolejny zaprezentują swoją ofertę w reprezentacyjnej przestrzeni Biznes Klubu Stadionu. Także w sobotę czeka nas Dzień Reportażu. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od pierwszej edycji towarzyszy Warszawskim Targom Książki. Na miłośników tego gatunku czekają spotkania ze wszystkim autorami i tłumaczami nominowanymi do tegorocznej Nagrody. Posłuchać i poprosić o autografy będzie można m.in.: Mariusza Szczygła, Mashę Gessen, Bena Judaha oraz Barbarę Gutowską-Nowak, tłumaczkę jego „Nowych londyńczyków”, Pawła Kapustę, Macieja Zarembę Bielawskiego, autora „Domu z dwiema wieżami” i Mariusza Kalinowskiego tłumacza tej książki. Można też będzie spotkać Hannę Pustułę-Lewicką, która przetłumaczyła „Ulicę Wiecznej Szczęśliwości” Roba Schmitza i Katarzynę Tubylewicz, tłumaczkę „Strzałów w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa. To wyjątkowa edycja Dnia Reportażu, związana z podwójnym jubileuszem – zarówno Targi, jak i Nagroda obchodzą w tym roku 10 urodziny. Właśnie z tej okazji zaproszono gości specjalnych – dwukrotną laureatkę Nagrody Swietłanę Aleksijewicz (w 2011 i 2015 r.) i laureata pierwszej edycji Jeana Hatzfelda.

WTK to także Festiwal Komiksowa Warszawa. W programie znajda się spotkania z autorami komiksów z całego świata – przyjedzie ponad 80 twórców komiksów z Polski, ponad 40 wystawców i 5 komiksowych wystaw. Na tegorocznym festiwalu będziemy gościć łącznie 16 uznanych autorów zagranicznych, będą z nami: Marvano, Pau, Tony Sandoval, Brecht Evens, Troy Little, JD Morvan, Severine Trefouel, David Evrard, Tommi Parrish, Rune Ryberg, Michel Koeniguer, Nuno Saraiva, Andre Diniz, Sebastia Cabot, a poza nimi mistrzowie i uznani twórcy polskiego komiksu: Tadeusz Baranowski, Bogusław Polch, Marek Szyszko, Tomasz Samojlik, Krzysztof Gawronkiewicz, Berenika Kołomycka, Michał Śledziński, Tomasz Leśniak, Sławomir Kiełbus i inni.

Sabra Daici, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Gościem Honorowym tegorocznej edycji targów jest Rumunia. W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019) i w czasie prezydencji w Radzie Europejskiej, Rumunia na Warszawskich Targach Książki zaprezentuje siłę i różnorodność literatury oraz bogactwo kultury swojego kraju. Z czytelnikami spotkają się rumuńscy pisarze, m. in. Varujan Vosganian, laureat nagrody „Angelus” 2016 za „Księgę szeptów” oraz Adrian Cioroianu, autor „Pięknej opowieści o historii Rumunów”. Odbędą się także liczne debaty m.in. poświęcone postaci Eugène Ionesco, czy przekładom z literatury rumuńskiej. Nie zabraknie projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych, warsztatów artystycznych i pokazów filmów animowanych dla najmłodszych oraz wystaw.

Stoisko Rumunii (nr 78/D11) i wydarzenia towarzyszące przygotowane zostały przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasadę Rumunii w Warszawie i rumuńskie Ministerstwo Kultury i Tożsamości Narodowej.

10. Warszawskie Targi Książki 2019

23-26 maja 2019 PGE Narodowy

%d bloggers like this: