artykuł seriale

John Turturro jako Wilhelm z Baskerville | Serial „Imię róży” w kwietniu w CANAL+

Kultowa powieść Umberta Eco powraca – tym razem jako serial, w którym główne role zagrali John Turturro i Damian Hardung.  

„Imię Róży”, fot. materiały prasowe

Jest zima 1327 roku. W znamienitym opactwie na północy Włoch dochodzi do okrutnego morderstwa. Sprawa wywołuje wśród mnichów panikę, a niepokój podsyca fakt, że za kilka dni w klasztorze ma odbyć się znacząca debata teologiczna, która rozstrzygnie kwestię gromadzenia dóbr przez Kościół – czy duchowni powinni podążać śladami Chrystusa i żyć w ubóstwie, czy też bogacić się, aby utrzymać władzę nad Europą? Do klasztoru na polecenie cesarza przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku.

„Imię Róży”, fot. materiały prasowe

Na miejsce zbrodni zjeżdżają się również dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Wilhelm i Adso godzą się pomóc zrozpaczonemu opatowi w rozwiązaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z braci. Tymczasem mnisi odnajdują kolejne ofiary. Siedem dni i siedem nocy Wilhelm i Adso spędzają w przeklętym miejscu, gdzie duchowość przybiera najmroczniejsze oblicza, a schronienie odnajdują heretycy i bluźniercy. Błyskotliwy Anglik odkrywa, że poszlaki prowadzą do biblioteki, w której przechowywane są zakazane księgi. Według przekazów niejeden stracił zmysły, krążąc po jej mrocznych korytarzach.

„Imię Róży”, fot. materiały prasowe

„Imię róży” wydane w 1980 roku było debiutem Eco i natychmiast stała się bestsellerem, choć przecież nie należy do powieści łatwych. To wszak gęsto przeplatana łaciną, filozoficzno-teologicznymi rozważaniami opowieść starca, dla których tłem jest wspomnienie pewnych dramatycznych zdarzeń w pewnym włoskim opactwie benedyktynów.

Do rozsławienia powieści niewątpliwie przyczynił się film Jean-Jacquesa Annauda z Seanem Connerym i Christianem Slaterem, skupiający się co prawda przede wszystkim na wątku kryminalnym, ale niestroniący od poruszania pewnych kwestii z dziedziny filozofii, literaturoznawstwa i zasad funkcjonowania Kościoła. Film otrzymał dwie nagrody BAFTA, Cezara oraz cztery nagrody David di Donatello i zaliczany jest do klasyki kina.

„Imię Róży”, fot. materiały prasowe

Tym razem historię Wilhelma z Baskerville i Adso z Melku obejrzymy jako serial, wyprodukowany przez włoską telewizję RAI. Za reżyserię odpowiada Giacomo Battiato, twórca m.in. filmów „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

W obsadzie znaleźli się dwukrotnie nominowany do Złotego Globu John Turturro („Sekretne okno”, „Big Lebowski”), Rupert Everett jako Bernard Gui („Gwiezdny pył”, „Mój chłopak się żeni”), Sebastian Koch („Dziewczyna z portretu”, „Most szpiegów”), Michael Emerson („Zagubieni”, „Piła”) oraz Piotr Adamczyk.

Premiera serialu w CANAL+ już 4 kwietnia. Premierowe odcinki serialu można zobaczyć również w player+ na dowolnym urządzeniu oraz za pośrednictwem dekodera player+ BOX.

Włoch i tym razem do współpracy zaprosił Piotra Adamczyka. Premierowe odcinki już od 4 kwietnia tylko w CANAL+. 

Na podstawie materiałów prasowych CANAL+

„Imię Róży”, fot. materiały prasowe

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: