artykuł

Sylwia Winnik: Lubię słuchać | Premiera książki „Tylko przeżyć”

Gdy rozmawiam z bohaterami, staram się wsłuchać nawet w ciszę, która czasem zapada, bo ona zapada nie bez powodu. I nie oceniam, a analizuję, przekładam na słowo pisane emocje moich bohaterów – mówiła Sylwia Winnik podczas premiery jej książki „Tylko przeżyć”, opowiadającej o żołnierzach wyjeżdżających na zagraniczne misje, a bardziej może nawet o ich rodzinach.

Jak pisaliśmy w recenzji książki, poznajemy dzięki niej prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy, którzy pełnią lub pełnili swoją służbę poza granicami kraju. Na wzgórzach Golan, na Bałkanach, w Iraku, w Afganistanie. Wszędzie tam, gdzie udział sił międzynarodowych powinien służyć zaprowadzeniu spokoju.

Jak doszło do powstania książki? Zaczęło się od spotkania z rodziną żołnierską, którą autorka znała już wcześniej, ze wspaniałą kobietą i jej mężem, który wyjeżdżał na misję.

Sylwia Winnik, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiresc.com

– Gdy szukałam potem informacji na ten temat w internecie, zauważyłam, że pojawia się sporo negatywnych opinii. Pomyślałam, że muszę w takim razie zgłębić temat, żeby móc się w ogóle wypowiadać. Postanowiłam dotrzeć do kolejnych rodzin, do żołnierzy, którzy opowiedzą mi swoją historię – tłumaczyła reportażystka, która ma na swoim koncie już bestsellerową książkę „Dziewczęta z Auschwitz”, zawierającą relacje kobiet, doświadczonych piekło niemieckiego obozu zagłady.

Janusz, jeden z bohaterów książki „Tylko przeżyć”, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiresc.com

Zgłębianie emocji towarzyszących ludziom, dla których misje wojskowe to codzienność, doprowadziło autorkę do decyzji o napisaniu kolejnej książki.

– Musiałam opowiedzieć, z czym borykają się rodziny żołnierzy, ale i o motywacjach samych uczestników misji – tłumaczyła Sylwia Winnik. Bo jej zdaniem krzywdzący jest dość powszechny osąd, że w misjach zagranicznych chodzi o pieniądze.

– Wątek pieniędzy jest najmniej istotny. Gdy zrozumiałam, że wokół misji krążą takie właśnie mity, stereotypy, uznałam, że muszę pokazać prawdę, sprostować błędne myślenie. Bo przecież jeśli żołnierz wyjeżdża na misję i ulega tam wypadkowi czy ginie, to żadne pieniądze nie są w stanie zwrócić zdrowia, a tym bardziej życia – tłumaczyła autorka.

Justyna Dżbik-Kluge i Sylwia Winnik, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiresc.com

Najczęstszym motywem wyjazdu jest chęć zdobycia zawodowego doświadczenia, by potem dzielić się nim w kraju z innymi żołnierzami. Istotna jest też świadomość uczestniczenia w niesieniu pomocy humanitarnej, w pomocy niewinnym ofiarom wojny w Iraku czy Afganistanie.

– Ale jest też aspekt, który mi akurat trudno zrozumieć: niektórzy tłumaczyli, że każdy mężczyzna nosi krótkie spodenki, jest chłopcem, który szuka adrenaliny – śmiała się Sylwia Winnik.

Sylwia Winnik, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiresc.com

Książka jest złożona z opowieści spisanych w pierwszej osobie. Bohaterowie mówią więc wprost do czytelnika.

– W takim reportażu chodzi przede wszystkim o to, żeby wyłapać najważniejsze emocje bohatera, a potem przenieść je na papier. Do tego potrzebny jest obiektywizm, a pierwszoosobowa narracja go zapewnia. Nie ma miejsca na moje komentarze, mnie nie ma być widać, bo dzięki temu czytelnik może bezpośrednio utożsamić się z bohaterami – przekonywała autorka „Tylko przeżyć”.

Justyna Dżbik-Kluge i Sylwia Winnik, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiresc.com

Jak pracuje?

– Lubię słuchać, rozmawiając z bohaterami, staram się wychwycić nawet ciszę, która czasem zapada, bo przecież zapada nie bez powodu. I nie oceniam – mówiła.

Ważna jest też dla niej dbałość o szczegóły. Niektóre wypowiedzi autoryzowała więc po dwa, trzy razy. Żeby nikogo nie skrzywdzić.

– Temat jest zbyt trudny, by pominąć coś istotnego, lub popełnić błąd – przekonywała. I dodawała: – Skończyłam pisać książkę z myślą, że jestem dumna z polskich żołnierzy. Noszę opaskę „Szacunek i wsparcie”. Zawsze będę się tego trzymać – deklarowała Sylwia Winnik.

Spotkanie z Sylwią Winnik – premiera książki „Tylko przeżyć”

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Kraju, Warszawa 27 lutego 2019

Prowadzenie Justyna Dżbik-Kluge

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading