artykuł

Jesienny „Przekrój” od 19 września | W numerze m.in. Hašek i Wroński

Trzeci numer „Przekroju” w nowej odsłonie ukaże się 19 września. Ale już dziś będzie można go zdobyć podczas wernisażu wystawy „Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość” organizowanej przez Fundację Sztuk Wizualnych w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Jak czytamy w informacji prasowej, najnowszy numer przyniesie m.in. wywiady z astronautą Chrisem Hadfieldem, fotografem Wojtkiem Plewińskim i antropolożką Tanyą Luhrmann. „Opisaliśmy historie pruskiego przyrodnika Alexandra von Humboldta i szwedzkiej malarki Hilmy af Klint. Przyjrzeliśmy się kontrowersyjnym poglądom fizyka Rogera Penrose’a i potworom zrodzonym w wyobraźni Bolesława Leśmiana. Marcin Wicha napisał dla nas o Oskarze Hansenie, Tomasz Stawiszyński – o kosmitach, a Zbigniew Libera – o tym, co lubi. Marek Raczkowski też dużo napisał – w dymkach na swoich rysunkach. I po raz pierwszy dał taką szansę również czytelnikom – trzeba to zobaczyć!” – czytamy w informacji.

Dla miłośników literatury najnowszy „Przekrój” przygotował opowiadanie Jaroslava Haška o postprawdzie – nigdy w Polsce niepublikowane, które specjalnie dla kwartalnika przetłumaczył Zbigniew Machej. Przeczytać będzie też można straszną opowieść Howarda P. Lovecrafta o nieśmiertelności oraz opowiadanie „P” Lucii Berlin. Z kolei Marcin Wroński użyczył „Przekrojowi” swojego komisarza retro Zygi Maciejewskiego, żeby ten zdemaskował międzywojenny złoty przekręt.

Na okładce tym razem – zdjęcie. Kilkusetletni dąb z Puszczy Białowieskiej sfotografowany przez Tomka Niewiadomskiego, obok zaś – jak za dawnych dobrych „Przekrojowych” czasów – wiersz. Władysława Broniewskiego, oczywiście o dębie.

Jesienny „Przekrój” ma 164 strony. Jest czwartym wydaniem w nowej odsłonie. „Przekrój” powrócił – jako kwartalnik – 19 grudnia ubiegłego roku.

 

Zobacz także: Letnia apokalipsa | „Przekrój”, lato 2017

Zobacz także: Przekrój „Przekrój: czyli od Wielkiego Wybuchu do profesora Filutka | „Przekrój” nr 1/17, grudzień 2016-luty 2017 

 

%d bloggers like this: