recenzja

Ptaki i ludzie, czyli o pięknie, dobru i miłości | Noah Strycker, Rzecz o ptakach

Noah Strycker w „Rzeczy o ptakach” uwodzi czystą i czytelną, ale jakże bogatą narracją. I czyni to tylko po to, by nic ważnego z życia ptaków nie umknęło czytelnikowi. Ale autor nie ogranicza się do opisu naszych latających sąsiadów. Książka ta nie jest li tylko opisem zachowań ptaków. To jest traktat o empatii, wrażliwości i świadomości. O pięknie, miłości i dobru. Jest to też opowieść o pamięci, języku i muzyce. Oczywiście jest to też książka o zmysłach, o uczuciach i… ewolucji.

Lekturę książki rozpoczyna kilka stron wyimków z recenzji. Wszystkie ogromnie pozytywne. Taki początek może albo zwiastować rewelacyjną lekturę, albo zapowiadać totalną katastrofę okraszoną landrynkowymi blurbami dla osłody.

Na szczęście ta odrobina niepewności bardzo szybko ustępuje miejsca zachwytowi, a cytowane fragmenty recenzji z każdym przeczytanym rozdziałem wydają się być zbyt skromne, bo naprawdę do rąk czytelnika trafia książka niezwykła. Noah Strycker w „Rzeczy o ptakach” uwodzi czystą i czytelną, ale jakże bogatą narracją. I czyni to tylko po to by nic ważnego z życia ptaków nie umknęło czytelnikowi. Ale autor nie ogranicza się tylko do opisu naszych latających sąsiadów. Książka ta nie jest li tylko opisem zachowań ptaków. To jest traktat o empatii, wrażliwości i świadomości. O pięknie, miłości i dobru. Jest to też opowieść o pamięci, języku i muzyce. Oczywiście jest to też książka o zmysłach, o uczuciach i… ewolucji. Ale o tym za chwilę.

Przedstawione przez Stryckera historie nie są opisami przyrody zaczerpniętymi z bogato ilustrowanych atlasów zwierząt, lecz stanowią ilustrację niesamowitych spostrzeżeń i osobistych doświadczeń autora. Bo przecież jest on praktykującym ornitologiem, podróżnikiem, uznanym badaczem i redaktorem magazynu „Birding”. Do naszych rąk trafia zatem książka wyjątkowa, bo oparta na osobistych doświadczeniach autora.

Noah Strycker hipnotyzuje opowieściami opartymi na doświadczeniu zdobytym na wszystkich kontynentach – tak, również na Antarktydzie, ale przekazuje też ogromną wiedzę z innych dziedzin nauki, filozofii i historii. Dlatego książkę czyta się nie tylko jak historie podróżnicze, ale też jak podręcznik historii i nauk biologicznych, a i to nie oddaje w pełni całego jej potencjału, co tak wdzięcznie na język polski przełożył Michał Radziszewski.

Niedawno miałem niezwykłą przyjemność recenzować dla Zupełnie Innej Opowieści niesamowitą książkę Petera Wohlebena „Sekretne życie drzew”. I prawdę mówiąc miałem wrażenie, że teraz przez długi czas nie wpadnie mi do rąk książka, której autor z takim samym szacunkiem do opisywanego świata przyrody, i w tak samo fascynujący sposób, będzie umiał zabrać mnie na wycieczkę do świata przyrody. I że będę czuł po zamknięciu ostatniej strony wielki żal, że ta wyprawa – choć przecież tylko za róg domu – już się skończyła. Spotkała mnie jednak bardzo miła niespodzianka.

Z „Rzeczy o ptakach” dowiadujemy się jednak nie tylko o życiu naszych braci fruwających, mamy też niebagatelną szansę przyjrzeć się bliżej nam samym, naszemu postrzeganiu świata, naszym zmysłom i naszym umiejętnościom. Z tej książki dowiemy się bowiem nie tylko o tym jak drogę do swojego gołębnika znajdują gołębie, na czym polega „porządek dziobania”, ile żyją kolibry, a ile papugi lub albatrosy, i dlaczego sowa śnieżna od czasu do czasu dokonuje „inwazji”, czego boją się pingwiny, ale też dane nam będzie przyjrzeć się „pałacowi pamięci” orzechówki i temu jak altannik tworzy swoje nieprawdopodobne pagody. Dane nam będzie pochylić się nad samoświadomością sroki, zobaczyć na czym polega „test lustra” i co ma wspólnego cyfra 7 z naszą pamięcią. A wreszcie zobaczymy jak wiele nas łączy w królestwie zwierząt i jak będąc różnymi od siebie jesteśmy do siebie nawzajem podobni.

Każdy, kto tylko jest ciekaw otaczającego go świata, każdy dorosły i dziecko powinien po tę książkę sięgnąć. Przenosi do innego wymiaru naszego świata i, po zakończeniu lektury, pozwala dostrzec więcej barw i odcieni, więcej poczuć.

 

Przeczytaj także: Baśń z igieł i liści | Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew

Przeczytaj także: Zimna ryba, szybki trup | Tom Hillenbrand, Czerwone złoto. Kryminał kulinarny

 

Noah Strycker, Rzecz o ptakach (The Thingwhit Feathers)

tłumaczenie: Michał Radziszewski

Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA 2017

%d bloggers like this: