artykuł

Lech, Dehnel, Twardoch… | Ogłoszono nominacje do Nike i Gdyni

Jurorzy Nike i Gdyni w tym roku byli zgodni tylko w przypadku czterech książek, w tym dwóch pozycji prozatorskich. Mamy więc w polskiej literaturze ponad trzydzieści zeszłorocznych tytułów wartych szczególnej uwagi czytelników. Nominacje ogłoszono jak zwykle podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Nagroda Literacka Nike zostanie przyznana w tym roku po raz 21. Nagroda wkracza więc w swoje trzecie dziesięciolecie, ale, jak podkreśla Marek Radziwon, sekretarz nagrody, nie oznacza to żadnych zmian w sposobie nominowania i nagradzania książek. Choć spośród dwudziestu nominowanych tytułów pięć to powieści, cztery – reportaże, siedem – tomy poetyckie, a cztery – tomy esejów, to jednak nagroda będzie tylko jedna. To inaczej, niż w przypadku Nagrody Literackiej Gdynia, gdzie książki startują po laur w czterech kategoriach: prozy, eseju, poezji i tłumaczenia.

Tym razem wśród wyróżnionych tytułów tylko cztery zyskały uznanie obu jurorskich gremiów: to dwa zbiory esejów, czyli „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego i „Między Placem Bohaterów a Rechnitz” Moniki Muskały oraz dwie pozycje prozatorskie – „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy i „Sztuczki” Joanny Lech.

Na zupelnieinnaopowiesc.com tak pisaliśmy o tej ostatniej książce: „Przemijamy. Tak po prostu, bez fajerwerków. Czasem zmieniamy się w drzewo, czasem rozpuszczamy i zostaje po nas tylko twarz, czasem już nawet za życia jesteśmy tak niewidoczni, że nikt nie zauważa naszego zniknięcia. Ale zawsze od intensywności do nieistnienia przechodzimy płynnie, jakby to była tylko doskonale wykonana magiczna sztuczka”.

Wśród nominowanych do Nike znajdziemy jeszcze „Krivoklat” Jacka Dehnela, „Serce” Radki Franczak, „Ślady” Jakuba Małeckiego, „Wykluczonych” Artura Domosławskiego, „Skucha” Jacka Hugo-Badera, „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza, „Niemca” Włodzimierza Nowaka, „Danke” Dominiki Dymińskiej, „Mów” Sławomira Elsnera, „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, „Ucieczki” Urszuli Kozioł, „Skok w dal” Jerzego Kronholda, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły, „Nie dam ci siebie w żadnej postaci” Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego, „Stary gmach” Piotra Matywieckiego oraz „Fałszerzy pieprzu” Moniki Sznajderman.

W gronie pozycji prozatorskich nominowanych do Gdyni znalazły się ponadto: „Ma być czysto” Anny Cieplak, „Pieczeń dla Amfy” Salci Hałas i „Król” Szczepana Twardocha.

Przeczytaj także: BAŚŃ O PRZEMIJANIU | Joanna Lech, Sztuczki

%d bloggers like this: