artykuł

Czekaj na tramwaj z Conradem, Lemem i Wyspiańskim | Przystanek: Literatura!

Na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie pojawiły się multimedialne grafiki nawiązujące do postaci ważnych pisarzy związanych z Krakowem, miastem, które od 2013 roku nosi miano Miasta Literatury UNESCO.

Na jednym z przystanków Joseph Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli, dwa inne zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego, na kolejnym odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema, a na jeszcze innych – motywy inspirowane Awangardą Krakowską i jej pismem „Zwrotnica”. Na każdym z przystanków dostępny jest kod QR obsługiwany przez aplikację partnera akcji – Woblink. Dzięki modułowi Czytaj PL (dostępnemu w aplikacji Woblink), po zeskanowaniu kodu można za darmo pobrać ebooki ze specjalnej kolekcji z dziełami autorów oraz najważniejszymi opracowaniami ich twórczości. Czekając na autobus lub tramwaj, każdy może za darmo posłuchać audiobooka z „Bajkami robotów” Stanisława Lema, przeczytać nowe tłumaczenie „Jądra ciemności” Josepha Conrada, opracowanie „Polskie dziedzictwo Conrada” Rafała Kopkowskiego czy książkę „Podróże z Conradem. Szkice” autorstwa Agnieszki Adamowicz-Pośpiech.

Przystanki stały się galerią, prezentującą motywy literackie, na pół roku. Forma Przystanku Awangardy Krakowskiej, zaprojektowanego przez Tomasza Budzynia, nawiązuje do pierwszych awangardowych fascynacji nowoczesnym miastem, szybkością i mechaniką. Oprawa graficzna Przystanku Josepha Conrada jest dziełem znanego krakowskiego grafika – Mateusza Kołka. Jego projekt nawiązuje do oryginalnej wyobraźni autora „Jądra ciemności”. Na tym przystanku uczestnicy będą nie tylko podziwiać projekt grafika ale także reportaże z archiwalnych edycji Festiwalu Conrada. Z kolei Przystanek Stanisława Lema, zaprojektowany przez Przemka Dębowskiego, zachwyci odbiorcę bogactwem fantastycznych światów autora i trafnością futurystycznej wizji, urzeczywistniającej się dziś na naszych oczach. Dwa przystanki inspirowane są twórczością Stanisława Wyspiańskiego. To prace krakowskiego studia projektowego ARTFM. Jeden z nich inspirowany jest witrażami z kościoła franciszkanów, drugi – zaprasza do wejścia w widziane oczyma Wyspiańskiego baśniowe Planty o świcie.

Akcję organizują Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i AMS. Projekt wspiera Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 

Przeczytaj także: Spotkanie z Wojciechem Grabowskim, autorem „Dizajnu tamtych czasów” | Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych 2017

Przeczytaj także: Coelho i Bułhakow inspirują biznes | Powieści, które czytają najwięksi inwestorzy startupów

 

3x fot. Hasenien Dousery, http://www.blackshadowstudio.com

 

Przystanek: Literatura!

Kraków

%d bloggers like this: