artykuł wydarzenia

KRZYSZTOF KAMIL GOŚCIEM JANA | 5. Imieniny Jana Kochanowskiego

Trzy sceny, na których wystąpią pisarze, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy. A oprócz tego Kiermasz książek i indywidualne spotkania z autorami. Tak wyglądać będą piąte Imieniny Jana Kochanowskiego, literacki piknik, na który zaprasza Biblioteka Narodowa. Już jutro, w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.

JK_plakatGościem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, którego postać zostanie przypomniana w mniej znanych, zaskakujących kontekstach – praca w drukarni, którą wykonywał Baczyński, stanie się punktem wyjścia do dyskusji o projektowaniu i produkcji książek, Pracownia Kwiaciarnia Grafiki przygotuje inspirowany grafikami Baczyńskiego pokaz sitodruku, a same grafiki i rękopisy będzie można obejrzeć w otwartym dla zwiedzających Pałacu Rzeczypospolitej. Poza tym krytyczka literacka Justyna Sobolewska zapyta młodych pisarzy, czym jest dla nich Warszawa, a szef kuchni Maciej Nowicki opowie, co jadano kiedyś na warszawskich imieninach i pokaże, jak te potrawy przygotować.

Imieniny Jana Kochanowskiego to jednak przede wszystkim okazja, by spotkać się z ulubionymi pisarzami. Na Imieniny przybędą m.in. Marta Guzowska, autorka m.in. nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru „Głowy Niobe”, Cezary Harasimowicz, scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz, Jacek Komuda, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej, a także Wojciech Engelking, autor powieści „(niepotrzebne skreślić)” czy Patrycja Pustkowaiak, autorka powieści „Nocne zwierzęta”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike” 2014 oraz była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2014. Spotkać będzie można też choćby jarka Westermarka, autora „Opowiadań, które napisałem” (będzie podpisywał książkę i zagra na harmonijce przy akompaniamencie kolegów z zespołu „królduch”) oraz Joannę Lech, poetkę, autorkę prozatorskich „Sztuczek”.

Jak co roku nie zabraknie atrakcji dla dzieci – w programie znalazły się między innymi spektakl na podstawie książki „Urodziny prawie wszystkich” w reżyserii Tomasza Cyza, zapomniane gry podwórkowe i poetyckie warsztaty tworzenia kartek imieninowych.

Początek o godz. 11. Cały program znajdziecie tutaj.

 

%d bloggers like this: