wydarzenia

NADCIĄGA KRYMINALNA GRANDA | Od 9 października w Poznaniu festiwal „Granda”

Najgorętsze nazwiska polskiego kryminału w jednym miejscu, a na deser… muzyczny Sherlock Holmes – to właśnie festiwal „Granda”, która już 9 października rusza w Poznaniu.

PFK_Granda_znakStary dworzec kolejowy w Poznaniu znów zatętni życiem. To właśnie w nieczynnej dziś hali odbędzie się Granda. Pomysł festiwalu zakiełkował w zeszłym roku, gdy Marita Lipska, dyrektor Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda, przebywała na Świebodzkim Targu Kultury we Wrocławiu. A może zorganizować podobny festiwal w Poznaniu, pomyślała. Nie ukrywa, że wymyśliła festiwal trochę na przekór głosom, że w Poznaniu nie uda się zorganizować takiej imprezy.

– To właśnie był punkt wyjścia: niemożliwe, bo co? – przekonuje. I dodaje: – Kryminał to już moje osobiste zainteresowania; moje ale też moich wspólniczek Agaty Pożywiłko, Magdy Drogoś-Kraszewskiej, Aliny Nowaczyk, Pauliny Tarnawskiej i Gośki Sikorskiej. Bez nich nie byłoby żadnej Grandy tylko zwykła heca i to co najwyżej na podwórku na Bukowskiej – śmieje się Marita Lipska. – Jako organizator eventów z ogromnym doświadczeniem mogę śmiało powiedzieć, że osiągnęliśmy najwyższy poziom pracoholizmu i zrobiłyśmy z koleżankami Grandę sobie – zapewnia.

Gośćmi festiwalu będą Katarzyna Bonda, Ryszard Ćwirlej, Gaja Grzegorzewska, Joanna Opiat-Bojarska, Katarzyna Puzyńska, Marcin Wroński, Piotr Bojarski, Mariusz Czubaj i Remigiusz Mróz, Robert Ziółkowski i Olga Rudnicka. A także Joanna Jodełka – pisarka, która sama niedawno zorganizowała mini-festiwal kryminału, przez całe wakacje zapraszając do Winiarni „Pod Czarnym Kotem” najważniejszych polskich „kryminalistów”, by wspólnie z czytelnikami pisać sensacyjne opowiadanie.

Czytaj także: OBMYŚLMY WSPÓLNIE TO MORDERSTWO | Interaktywna zabawa pisarsko-czytelnicza Joanny Jodełki: Morderstwo w „Czarnym Kocie”

– Wszyscy przyjęli nasz pomysł z entuzjazmem. Oczywiście każdy ze swoim entuzjazmem – przekonuje organizatorka. – Bardzo się cieszymy, że udało nam się zgromadzić aż tylu autorów – mówi.

Poza tym na Grandzie pojawią się profesjonaliści związani z kryminalistyką, będą też prezentacje w mobilnym laboratorium kryminalistycznym, możliwość sprawdzenia jak działa wariograf oraz pokaz eyetrackera, dzięki któremu zobaczyć można, na które części twarzy zwracamy uwagę, by odczytać daną emocję. Festiwal to oczywiście również filmy i  stoiska wydawnicze oraz gry i animacje dla dzieci przygotowane  na niedziele przez wydawnictwo Media Rodzina i Zakamarki.

10 października o godz.20.00 Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego zaprasza na sensacyjne wydarzenie muzyczne, pod przewrotnym tytułem „Sherlock Holmes morduje skrzypce”!. W programie: fragmenty opowiadań A. C. Doyle’a czytane przez Michała Grudzińskiego, a w roli „Irene Adler”  znakomita Małgorzata Godlewska – kontralt, która wystąpi w towarzystwie dżentelmenów: Mateusza Makucha – skrzypce i Michała Francuza – fortepian. Wieczór poprowadzi Waldemar Łyś. Szczegółowy program znaleźć można na stronie festiwal-granda.pl.

Na co najbardziej liczyła pomysłodawczyni festiwalu?

Czytaj także: MUSIAŁEM DO TEJ KSIĄŻKI DOJRZEĆ| Rozmowa z Piotrem Bojarskim

– Podstawowy cel to zbudować imprezę popularną. Taką, na którą każdy przyjdzie bez oporu, bez zadawania sobie pytania „czy ja się na tym znam?”  Taką imprezę , która rozbuja trochę ten nasz Poznań. Zabawę, która wypełni lukę  w kategorii eventów wagi lekko półśredniej wśród doskonałych , poważnych i  imprez wagi ciężkiej z jakich słynie Poznań – tłumaczy Marita Lipska. Zapewnia, że Granda ma być imprezą, która poprzez promowanie czytelnictwa i sam temat  będzie też imprezą wartościową.  Stąd w programie tyle specjalistów i poważnych wykładów.

– Ważna jest forma Grandy: z jednej strony zapełnimy scenę programem na dworcu, a z drugiej strony mamy nasz wynalazek : Stacje Sensacje czyli autonomiczne odnóżki Grandy wymyślane i organizowane przez Poznaniaków pod naszym parasolem. W ten sposób bawimy się razem a granda się szerzy – zaznacza Lipska.

Marita Lipska unika odpowiedzi na pytanie, które z wydarzeń Grandy poleciłaby szczególnie.

– Nic z tego! Wydarzenia są rożne, bo różne rzeczy nas interesują. Brać! Wybierać! Nie grymasić! Następna Granda dopiero za rok – śmieje się Lipska.

Poznański Festiwal Kryminału Granda

9-11 października 2015

Hala starego dworca kolejowego w Poznaniu

%d bloggers like this: