Już 30 czerwca rozpocznie się w Krakowie tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza. Tegoroczna edycja, odbywająca się w Roku Czesława Miłosza, odbywać się będzie pod hasłem „Ocalenie”.
„Ocalenie” – książka, od której hasło wzięła tegoroczna edycja – to książka, która zbiera najważniejsze teksty poetyckie Miłosza napisane w czasie okupacji, m.in. „Campo di Fiori”, czy „Biedny chrześcijanin patrzy na getto”, który stał się jednym z najważniejszych tekstów polskiej kultury, inicjującym do dziś trwającą dyskusję o uczestnictwie Polaków w Zagładzie.
W programie znajdziemy spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Adama Zagajewskiego czy Andrzeja Sosnowskiego, a także rozmowy z licznymi polskimi poetami młodego pokolenia.
Goście i premiery
Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu będą m.in. syryjska poetka Rasha Habbal (która opowie o premierowej książce „Czego jeszcze nie zaczęliśmy”), słoweńska autorka Katję Gorečan, białoruski twórca Dmitrij Strocew, a także łotewska poetka Inga Gaile oraz łotewski poeta i tłumacz utworów Czesława Miłosza – Māris Salējs. Na festiwalu pojawią się również hiszpańska autorka Yolanda Castaño, Hinemoana Baker z Nowej Zelandii, urodzony w Rydze Siemion Chanin oraz niemieckie twórczynie Birgit Kreipe i Nadja Küchenmeister.
Podczas Festiwalu odbędzie się premiera książki „Czesław Miłosz: A California Life” autorstwa Cynthi Haven. Uznana badaczka zabierze głos nie tylko podczas spotkania wokół kalifornijskiego okresu życia Czesława Miłosza, lecz także wygłosi wykład mistrzowski.
Z chorwacką autorką Moniką Herceg, tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, organizatorzy porozmawiają o tomie „Okres ochronny”. Ta najczęściej wyróżniana chorwacka twórczyni młodego pokolenia w swoich wierszach snuje opowieść o osobistym doświadczeniu wojny i uchodźstwa. Oprócz poezji pisze dramaty, jest również redaktorką i scenarzystką.
Swoją twórczość przybliży publiczności Yang Lian, jeden z najważniejszych autorów współczesnej chińskiej poezji, znany działacz na rzecz wolności słowa. Ostatnio został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. To ogromna wizja, poezja tak gęsta i bogata, że budzi poczucie obcości. To cenne uczucie i wyzwanie, spotkać się z obcą wrażliwością, zanurzyć się w nowy świat – tak o jego twórczości mówiła poetka Krystyna Dąbrowska, członkini jury nagrody.
Klasyczki i klasycy
W ramach pasma „Bilans Krytyczny” odbędą się spotkania z klasyczkami i klasykami polskiej poezji, którzy opowiedzą o swoich ostatnich tomach i dotychczasowej drodze twórczej. Wśród nich znajdą się między innymi Joanna Oparek, Marcin Sendecki czy Marcin Baran. Festiwal to również czas na spotkanie z najnowszymi książkami poetyckimi. Wśród festiwalowych premier znajdą się tomiki Agaty Puwalskiej, Anny Matysiak, Mariusza Grzebalskiego, Marcina Podlaskiego, Pawła Stasiewicza, Marcina Meleckiego i innych.
Ważne miejsce w programie wydarzenia zajmie poezja Andrzeja Sosnowskiego. Jego wiersze odczytają Joanna Łępicka, Agata Puwalska, Przemek Suchanecki, Agnieszka Wolny-Hamkało i Radosław Jurczak, a sam poeta porozmawia o swojej twórczości z Joanna Orską i Radosławem Jurczakiem.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują na nie wejściówki, które będą dostępne dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu na stronie kbfbilety.krakow.pl i za pośrednictwem aplikacji KBF: PLUS. Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Festiwal potrwa do 7 lipca.
Źródło: miloszfestival.pl

