In Memoriam

Zmarł Paweł Huelle | Pisarz miał 66 lat

Zmarł Paweł Huelle. Autor m.in. powieści „Weiser Dawidek”, miał 66 lat.

Fot. Artur Andrzej / Wikimedia Commons

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. I to temu miastu w większości poświęcił swoją twórczość. Popularność przyniosła mu debiutancka powieść „Weiser Dawidek” (1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 r. Za tę powieść otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

W 2008 jego powieść „Ostatnia Wieczerza” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike. Wcześniej, bo w 2001 za książkę „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala” został laureatem Paszportu „Polityki”.

Napisał m.in. „Opowiadania na czas przeprowadzki” (1991), „Pierwsza miłość i inne opowiadania” (1996), „Inne historie” (1999), „Byłem samotny i szczęśliwy” (2002), „Castorp” (2004), „Opowieści chłodnego morza” (2008), „Śpiewaj ogrody” (2014) i „Talita” (2020).

Paweł Huelle ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 roku był jednym z inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej. Zaangażowany następnie w działalność związaną z NSZZ „Solidarność”, był m.in. członkiem redakcji „Głosu Wolnego” wydawanego w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z wydawnictwami podziemnymi.

Wykładał filozofię na Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1994-1999 był dyrektorem TVP3 Gdańsk. W 2011 został kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni, był członkiem polskiego PEN Clubu, wiceprezesem tej organizacji.

Został uwieczniony jako jeden z apostołów na obrazie Ostatnia wieczerza Macieja Świeszewskiego, który umieszczono w hali przylotów gdańskiego lotniska. Obraz stanowił inspirację dla powieści pisarza.uke

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading