artykuł

Saša Stanišić z nagrodą Angelusa | Za powieść „Skąd”

Saša Stanišić, niemieckojęzyczny pisarz bośniackiego pochodzenia, został laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus! Jury doceniło go za powieść „Skąd”.

Autor, poza statuetką, otrzymał nagrodę finansową wynosząca 150 tys. zł. Tym samym nagroda za przekład – wynosząca 40 tys. zł – trafiła do tłumaczki książki z języka niemieckiego Małgorzaty Gralińskiej.

Stanišić w wieku czternastu lat razem z matką musiał opuścić dawną Jugosławię i jako uchodźca wojenny trafił do Niemiec. W bardzo autobiograficznej powieści „Skąd” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty) wraca do przeszłości: dzieciństwa w Jugosławii, ucieczki, przyjazdu do Niemiec, codzienności nastoletniego imigranta, prób odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Zadaje pytanie o to, jaki wpływ na nasze życie i jego kształt ma miejsce, w którym przyszliśmy na świat.

Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej, przyznawaną w plebiscycie internetowym przez czytelników, otrzymała„Córeczka” ukraińskiej pisarki Tamary Dudy. Książkę na język polski przełożył Marcin Gaczkowski, a za polskie wydanie odpowiada Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: