artykuł

Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla w 2023 roku | Za „dawanie wyrazu niewysłowionemu”

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla w 2023 został norweski pisarz Jon Fosse. Akademia Szwedzka uhonorowała go „za jego nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu”.

Jon Fosse, fot. Tom A. Kolstad / Det Norske Samlaget / Wikimedia Commons

Jon Fosse jest 120. zdobywcą Literackiej Nagrody Nobla (przyznanej w tym roku po raz 116.). Urodził się 29 września 1959, jest pisarzem, dramaturgiem i tłumaczem, autorem ponad siedemdziesięciu dzieł, powieści, opowiadań, wierszy, literatury dla dzieci, esejów i sztuk teatralnych. Jego publikacje zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków, a spektakle na podstawie jego dramatów wystawiane były we wszystkich krajach Europy, głównie w Niemczech i Francji, ale także m.in. w Polsce, Anglii, USA, Brazylii, Australii, Kubie, Chinach, Japonii i Malawi.

Literaturę Fosse’a można określić jako postmodernistyczny minimalizm, a jego sztuki jako należące do teatru postdramatycznego. W ostatnich latach Fosse był nieustannie wymieniany jest jako potencjalny kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Debiutował w 1983 roku powieścią „Raudt, svart”. Jego pierwsza sztuka, „Og aldi skal vi skiljast”, miała premierę w 1994 r. Najbardziej ceniony jest za powieści „Morgon og kveld”, i cykl „Septologien” (polskie wydanie „Drugie imię. Septologia I-II, Wydawnictwo ArtRage, tłum. Iwona Zimnicka, 2023).  

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d