nasz patronat wydarzenia

Od 2 do 8 października Afera Kryminalna | Pod naszym patronatem

Już 2 października rozpoczyna się organizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, Afera Kryminalna. Objęliśmy wydarzenie naszym patronatem.

Afera Kryminalna to spotkania autorami powieści kryminalnych, dziennikarzami śledczymi, to także podróż pareset lat wstecz do mrocznego Gdańska. Gośćmi specjalnymi będą pisarze, którzy przyjadą z Czech, dzięki współpracy z Wydawnictwem Afera. Z tej okazji zorganizowany zostanie z nimi m.in. czeski wieczorek oraz śniadanie mistrzów. Wydarzenia odbędą się w gdańskich filiach, w Tczewie, Rumii, w Księgarni Marpress i w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Wśród gości znajdą się Igor Brejdygant, Jan Daniluk, Zuzanna Gajewska, Sławomir Gortych, Mieczysław Gorzka, Martyna Lemańczyk, Marta Matyszczak, Tomasz Patora, Julia Różewicz, Maciej Siembieda, Małgorzata Oliwia Sobczak, Cyryl Sone, Michał Wagner, Michał Śmielak oraz Jiří Březina, Iva Procházková i Michal Sýkora.

A co znajdziemy w programie?

Otwarcie festiwalu pod hasłem „Ostatnia impreza na plaży” odbędzie się w Bibliotece w Chełmie (ul. Dragana 26) od spotkania z Michałem Wagnerem, debiutantem i autorem komedii kryminalnej „Mów mi Kolt”, której akcja dzieje się nad morzem.

4 października to „Zbrodnia w dawnym Gdańsku” (PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15). O godz. 16:30 będzie miała miejsce wykład „Zbrodnia i kara”, dr Marii Michalskiej (zapisy: promocja@wbpg.org.pl). To także pokaz starych druków i innych zbiorów specjalnych – jedyna okazja, by na kameralnym pokazie zobaczyć prawdziwe skarby i białe kruki, mające kilkaset lat księgi i wspaniałe ryciny, które na co dzień strzeżone są w magazynach budynku historycznego PAN Biblioteki Gdańskiej. O godz. 17:30 w Czytelni Zbiorów Historycznych odbędzie się wykład „Najgłośniejsze zbrodnie w Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)”, dr. Jana Daniluka.

W czwartek 5 października będzie można spotkać się z Michałem Śmielakiem (Biblioteka Kokoszki, ul. Azaliowa 18, godz. 18) i Mieczysławem Gorzką (Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie. Biblioteka Główna, ul. Jarosława Dąbrowskiego 6, godz. 18).

Zbrodnia bez granic i czeski poczęstunek

Dzień później Afera Kryminalna zaprasza na spotkanie „Zbrodnia bez granic” z Igorem Brejdygantem i Mieczysławem Gorzką (Biblioteka Oliwska, ul. Opata J. Rybińskiego 9, godz. 18), „Raport z miejsca zbrodni. Wokół sprawy łowców skór” z Tomaszem Patorą, dziennikarzem śledczym i reporterem (godz. 19). Tego samego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rumi odbędzie się spotkanie ze Sławkiem Gortychem (godz. 18).

W sobotę 7 października festiwal zaprasza na spotkanie „W podróży z kryminałem”, którego gościem będzie Michal Sýkora (Księgarnia Marpress, ul. Targ Rybny 10B, godz. 11). W Bibliotece Manhattan (Al. Grunwaldzka 82) będzie można spotkać Małgorzatę Oliwię Sobczak, Macieja Siembiedę i Cyryla Sone (godz. 13.30) oraz Sławka Gortycha i Michała Śmielaka (14.30. Prowadzenie: Zuzanna Gajewska.

Tego dnia o godz. 16 odbędzie się wydarzenie główne festiwalu, czyli KRYMINALNE CZECHY/ CZESKI POCZĘSTUNEK, którego gośćmi specjalnymi będą Iva Procházková, Michal Sýkora i Jiří Březina.

Niedziela to dwa spotkania w księgarni kameralnej „Książka i wino” (ul. Stary Rynek Oliwski 19). O godz. 11:30 „Coś ci na głowie wyrosło!”, czyli warsztaty z ilustratorką Kasią Michałkiewicz-Hansen dla dzieci w wieku 5-9 lat (zapisy: promocja@wbpg.org.pl), a o godz. 13 „Zbrodniczy uśmiech. Czy kryminałom potrzebny jest humor?”, czyli spotkanie z Ivą Procházkovą i Martą Matyszczak.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: