artykuł

Rusza Big Book Cafe Akademia | Otwarte wykłady o kulturze i współczesności

Rusza Big Bok Cafe Akademia. To otwarte wykłady dotyczące ważnych tematów współczesności i kulturze. Na początek Tomasz Stawiszyński, Sylwia Zientek i Karolina Sulej.

Otwarte wykłady pozwolą zgłębić kwestie, które od lat zajmują i fascynują zaproszone autorki i autorów. Będzie to nieformalna okazja, by nauczyć się czegoś nowego – o korzeniach współczesnej kultury, jej konfliktach i rodzących się z tych napięć nowych normach społecznych. To także okazja, by po dniu wypełnionym obowiązkami zanurzyć się w profesjonalnie zaprezentowanej opowieści. Odetchnąć od powierzchowności, zatrzymać się na pogłębionej historii.

Każda z osób przygotowuje trzy wykłady pozwalające wnikliwie opracować jedną kwestię. Każdy z wykładów stanowi zamkniętą część, ale dopiero tryptyk pozwoli objąć całe zagadnienie. Każdy z wykładów potrwa godzinę, po której rozpocznie się dyskusja, pełna pytań, przemyśleń i komentarzy uczestników.

Tomasz Stawiszyński opowie 5, 26 października oraz 16 listopada o Lawrence’ie Durellu – na początku XX wieku rozpadają się dwa z pozoru stabilne światy. Świat racjonalnego i przejrzystego ludzkiego „ja” – za sprawą Freuda. I przewidywalny, ustrukturowany, newtonowski świat materialny – za sprawą Einsteina. Z konsekwencji tych zmian dopiero zaczynamy sobie zdawać sprawę. Tymczasem pewien bardzo niedoceniony pisarz już pół wieku temu je dostrzegł i przenikliwie opisał. Pochodzący z Wielkiej Brytanii, ale urodzony w Indiach Lawrence Durrell, autor „Kwartetu Aleksandryjskiego”, monumentalnego czteroksięgu, zmierzył się na polu literatury z odkryciami psychoanalizy i teorii względności. Czteroksiąg to wielowymiarowe, nieoczywiste lustro, w którym odbija się nasza epoka.

Karolina Sulej przybliży 30 października, 20 listopada i 5 grudnia kwestie mody – uwikłanej jako narzędzie, symbol, ozdoba, doświadczenie, zarówno w stygmatyzowanie i przemoc wobec grup społecznych, jak i w proces wyzwalania się od tej przemocy, bunt wobec symbolicznej władzy. Poprzez antropologiczną analizę wybranych case studies spróbujemy zrozumieć, jak ubranie opowiada o opresji oraz wyzwalaniu się z niej – w przypadku kobiet, społeczności LGBTQ+ oraz grup doświadczających rasizmu i dyskryminacji klasowej.

Sylwia Zientek 13 października, 23 listopada i 12 grudnia opowie o artystkach w roli głównej. Tych sławnych, tych zapomnianych i nieznanych. To malarki i rzeźbiarki XIX i XX stulecia. Pionierki sztuki, pełniące także role matek, żon, partnerek, wreszcie „wiekowych dam” albo „starych wariatek” u kresu życia. Dyskryminowane, wypraszane z uczelni artystycznych, wykluczane przez marszandów, spychane do stereotypowych ról, deprecjonowane na rynku sztuki. Forsowały mury konwenansów, patriarchatu, przemocy ekonomicznej i ideologii komunistycznej. Z czego żyły? Jakie ponosiły ofiary? Czego nie zdołały osiągnąć? Kulisy życia i zmagań twórczyń, które miały odwagę sięgnąć po spełnienie. Bez znieczulenia i pudrowania. Ich talent nareszcie w roli głównej.

Wstęp na wykłady jest wolny. Spotkania nie będą transmitowane.

2 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: