artykuł

Zwycięzcy Pulitzera | „Trust” i „Demon Copperhead” ex aequo

„Trust” Hernana Diaza i “Demon Copperhead” Barbary Kingsolver otrzymały tegoroczną Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcji. Obie książki ukażą się jeszcze w tym roku po polsku.

Nagroda Pulitzera przyznawana jest od 1917 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury oraz muzyki. W 107. edycji nagrodę w kategorii fikcji otrzymały ex aequo książki „Trust” Hernana Diaza i “Demon Copperhead” Barbary Kingsolver. Obie jeszcze w tym roku ukażą się po polsku.

„Trust” wyda w czwartym kwartale Wydawnictwo W.A.B., w tłumaczeniu Agnieszki Walulik, w tym samym czasie nakładem wydawnictwa Filia ukaże się książka Barbary Kingsolver, w przekładzie Kai Gucio.

W poprzednich latach laureatami tej nagrody byli m.in. Margaret Mitchell za „Przeminęło z wiatrem”, John Steinbeck za „Grona gniewu”, Ernest Hemingway za „Starego człowiek i morze”, Philip Roth za „Amerykańską sielankę”, Michael Cunnngham za „Godziny”, Anthony Doerr za „Światło, którego nie widać„, Colson Whitehead za „Kolej podziemną” oraz „Miedziaki”.

W pozostałych kategoriach literackich (fikcja i non-fiction) wygrali:

  • Dramat – English, Sanaz Toossi
  • Historia – Freedom’s Dominion: A Saga of White Resistance to Federal Power, Jefferson Cowie
  • Biografia – G-Man: J. Edgar Hoover and the Making of the American Century, Beverly Gage
  • Wspomnienia lub autobiografia – Stay True, Hua Hsu
  • Poezja – Then the War: And Selected Poems, 2007-2020, Carl Phillips
  • Literatura faktu – His Name Is George Floyd: One Man’s Life and the Struggle for Racial Justice, Robert Samuels and Toluse Olorunnipa

Każdy ze zwycięzców zabierze do domu 15 tys. dolarów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: