artykuł

Ukaże się niepublikowana powieść Gabriela Garcíi Márqueza | Dziesięć lat po śmierci autora

W przyszłym roku, dziesięć lat po śmierci Gabriela Garcíi Márqueza, ukaże się w oryginale jego wcześniej niepublikowana powieść.  

Licząca sobie około 150 stron, niedokończona powieść kolumbijskiego noblisty Gabriela Garcíi Márqueza nosi tytuł „En agosto nos vemos” (Do zobaczenia w sierpniu). Jej premiera przewidziana jest na rynku hiszpańskojęzycznym w przyszłym roku – ogłosiło wydawnictwo Random House.

W oświadczeniu synów pisarza Rodrigo i Gonzalo García Barcha można przeczytać, że „książka była wynikiem wysiłków autora, aby kontynuować pracę wbrew wszelkim przeciwnościom”. Powieśc – ich zdaniem ― zawiera najwybitniejsze aspekty twórczości autora: jego inwencję, poezję języka, urzekającą narrację i zrozumienie istoty ludzkiej.

García Márquez był uważany za jednego z najważniejszych pisarzy Ameryki Łacińskiej. O jego „Stu latach samotności” Pablo Neruda napisał, że to „największe objawienie w języku hiszpańskim od czasów „Don Kichota” Cervantesa. Choć, gdy wysłał tę powieść do wydawnictwa Seix Barral w Barcelonie, otrzymał krótką odpowiedź: „Ta powieść nie odniesie sukcesu. Uważamy, że jest bezużyteczna”. Po publikacji w innym z wydawnictw powieść odniosła natychmiastowy sukces – tylko w pierwszym tygodniu sprzedała się w 8 tys. egzemplarzy, a do dziś sprzedano ponad 30 milionów kopii tej książki, przetłumaczonej na ponad 35 języków.

Uważany za jednego z głównych pisarzy nurtu realizmu magicznego, Gabriel José de la Concordia García Márquez urodził się 6 marca 1927 w kolumbijskim mieście Aracataca. Pierwszym większym dziełem Garcíi Márqueza była powieść „Szarańcza” (La hojarasca, 1955), powstała w 1955. Pisarz zdobył też w tamtym czasie popularność cyklem reportaży ”Opowieść rozbitka” (Relato de un náufrago), publikowanych w 1955 na łamach pisma „El Espectador”, wydanych w formie książkowej w 1970 roku. W 1981 roku ukazała się „Kronika zapowiedzianej śmierci” (Crónica de una muerte anunciada) W 2004 ukazała się ostatnia – jak dotychczas – powieść pisarza, „Rzecz o mych smutnych dziwkach” (Memoria de mis putas tristes).

Gabriel García Márquez zmarł 17 kwietnia 2014 r. w Meksyku. 22 maja 2016 urna z jego prochami została złożona na dziedzińcu dawnego klasztoru La Merced w Cartagenie, w mieście, w którym Márquez rozpoczął swoją literacką karierę i ― jak powiedział jego przyjaciel, Juan Gossain ― gdzie „zawsze chciał być”.

Przeczytaj także sylwetkę pisarza

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: