artykuł

Nominowani do XI Nagrody im. Wisławy Szymborskiej | Zwycięzcę poznamy 8 lipca

Jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej ogłosiło listę pięciu poetek i poetów nominowanych w tym roku do wyróżnienia. Nagroda za zwycięski tom zostanie wręczona 8 lipca.

Nominacja ogłosiła Fundacja Wisławy Szymborskiej podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Pałacu Potockich w Krakowie.

Jak mówi cytowana w komunikacie prasowym członkini kapituły, dr Anna Marchewka, na liście nominowanych znalazły się nazwiska już dobrze znane, ale i takie, które dopiero przebijają się do świadomości osób czytających. „Nagroda może wykorzystywać reguły ekonomii prestiżu, by nie tylko potwierdzać pozycję autorów czy autorek mocno już w obiegu literackim obecnych czy uznanych, ale by również wprowadzać nowe/nowsze nazwiska. Czy lista książek nominowanych w tym roku do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w pełni reprezentuje stan współczesnej poezji? Częściowo – na pewno. Należy mieć nadzieję, że jest to część szczególnie warta uwagi” – czytamy.

Do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zgłoszono 255 książek. Lista 79 tomów zakwalifikowanych do drugiego etapu ogłoszona została ostatniego dnia lutego. Pięć finałowych tytułów wybrano podczas ostatnich, kwietniowych obrad w Krakowie.

Oto lista nominowanych tytułów:

  • Maciej Bobula, Pustko, Warstwy
  • Stanisław Kalina Jaglarz, gościć sójki,Biblioteka Śląska
  • Kamila Janiak, miłość, Wydawnictwo WBPiCAK
  • Jadwiga Malina, Teoria powtórzeń, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
  • Tomasz Różycki, Ręka pszczelarza,Znak

Jak wspominał, cytowany w komunikacie Michał Rusinek, prezes Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej, Noblistka ubolewała nad tym, że nie ma czasu i sił, by wspierać młodszych poetów i poetki. „Nie lubiła też roli „lokomotywy”, która mogłaby pociągnąć za sobą innych. Wymyśliła, że po Jej śmierci taką „lokomotywą” będzie Fundacja Jej imienia i zobowiązała nas do wspierania na różne sposoby ludzi pióra. Przyznajemy więc stypendia dla młodych twórców oraz zapomogi dla potrzebujących, organizujemy rezydencje literackie w mieszkaniu Szymborskiej. Ale najważniejszym naszym przedsięwzięciem jest przyznawana od 11 lat Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej książki poetyckiej wydanej w Polsce w poprzednim roku. Przez te lata stała się ona jedną z najistotniejszych i najwyższych nagród poetyckich w Polsce” – mówił Rusinek.

Nagroda za zwycięski tom zostanie wręczona 8 lipca 2023 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d