In Memoriam

Zmarła Gina Lollobrigida | Gwiazda kina i fotoreporterka

W wieku 95 lat zmarła Gina Lollobrigida, gwiazda kina i fotoreporterka, aktorka znana m.in. z takich filmów jak „Fanfan Tulipan”, „Piękności nocy” czy „Kiedy nadejdzie wrzesień”.

Gina Lollobrigida, fot. Ivo Lollobrigida/Wikimedia Commons

Gina Lollobrigida urodziła się 4 lipca 1927 w Subiaco. Była jedną z najbardziej znanych europejskich aktorek lat pięćdziesiątych i wczesnych sześćdziesiątych.

W 1945, mając osiemnaście lat wystąpiła na scenie Teatro della Concordia w Monte Castello di Vibio, wkrótce rozpoczęła też pracę jako modelka. Za rolę wieśniaczki Marii De Ritis w komedii romantycznej Luigiego Comenciniego „Chleb, miłość i fantazja” (Pane, amore e fantasia, 1953) została uhonorowana Nastro d’argento dla najlepszej aktorki i była nominowana do nagrody BAFTA dla najlepszej aktorki zagranicznej. Jako włoska śpiewaczka Lina Cavalieri w dramacie Roberta Z. Leonarda „Najpiękniejsza kobieta świata” (La donna più bella del mondo, 1955) z Vittorio Gassmanem otrzymała nagrodę David di Donatello dla najlepszej aktorki. W dramacie Jeana Delannoya „Dzwonnik z Notre-Dame” (1956) na podstawie powieści Wiktora Hugo, z udziałem Anthony’ego Quinna została obsadzona w roli Esmeraldy, za którą zdobyła niemiecką nagrodę Bambi.

Lollobrigida zagrała też m.in. w melodramacie Carola Reeda „Trapez” (Trapeze, 1956) u boku Burta Lancastera i Tony’ego Curtisa i w biblijnym filmie Kinga Vidora „Salomon i Królowa Saby” (Solomon and Sheba, 1959) z Yulem Brynnerem.

Za kreację Lisy Heleny Fellini w komedii romantycznej Roberta Mulligana „Kiedy nadejdzie wrzesień” (Come September, 1961) z Rockiem Hudsonem, zdobyła Złoty Glob. Do tej nagrody nominowana była też za rolę w komedii „Buona Sera, Mrs. Campbell” (1968) i w serialu „Falcon Crest” (1984).

Gdy jej kariera filmowa zwolniła, została fotoreporterką. W latach 70. osiągnęła szczyt tej kariery, uzyskując dostęp do Fidela Castro w celu przeprowadzenia z nim wywiadu na wyłączność.

Gina Lollobrigida zmarla 16 stycznia 2023 roku. Informację o jej śmierci podała agencja informacyjna Ansa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: