artykuł komiks

Asterix i Obelix powrócą | Jest nowy autor serii o bohaterskich Galach

Znany francuski autor komiksów, Fabcaro, został wybrany do kontynuowania serii komiksów o Asteriksie i Obeliksie, stworzonych w 1959 roku przez René Gościnnego i Alberta Uderzo. Premiera 40. tomu w przyszłym roku.

Fabcaro, czyli Fabrice Caro, to autor, który zasłynął w 2015 roku komiksem „Zaï zaï zaï zaï”, który według magazynu kulturalnego „Télérama” świetnie równoważył „społeczną krytykę z wybuchami śmiechu”. Teraz pisarz dostał nie lada zadanie – przenieść swoje poczucie humoru i wyobraźnię do świata Asteriksa i Obeliksa do 50. roku przed nasza erą, małej galijskiej wioski, która samotni broni się przed najazdem Rzymu. Używając do tego odwagi, sprytu i odrobiny magicznego napoju, dającego nadludzką siłę temu, kto go wypije.  

Goscinny, Uderzo, Ferri, Fabcaro

Fabcaro będzie już czwartym scenarzystą komisów. Autorem oryginalnych opowieści był René Goscinny, który opublikował pierwszy komiks, z rysunkami, Alberta Uderzo, w 1959 r., na łamach gazety „Pilote”. Gdy Gościnny zmarł w 1977 roku, Uderzo sam kontynuował serię, odpowiadając już nie tylko za stronę graficzną, ale i za treść.

W 2013 roku pałeczkę przejęli Jean-Yves Ferri (scenariusz) i Didier Conrad (rysunki), ale – co ważne – nazwiska Goscinnego i Uderzo (zmarł w 2020 roku) pozostały w logotypie serii. Cykl liczy sobie już 39 tomów. W tym czasie nakłady pojedynczych zeszytów wyniosły od 1 mln do nawet 3 mln egzemplarzy. Łączna sprzedaż wszystkich albumów, przetłumaczonych na sto jedenaście języków, to 380 milionów egzemplarzy, do czego przyczyniły się też liczne ekranizacje komiksów, m.in. znakomity film w reż. Alaina Chabata „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” z 2002 roku.

Autorem rysunków w tomie 40, planowanym na 2023 r. pozostanie Didier Conrad. Zarys fabuły tworzonej przez Fabcaro nie jest jeszcze znany.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d