artykuł

Słowo roku według Oxford English Dictionary | Co to jest „tryb goblina”?

Oxford English Dictionary wybrał brytyjskie słowo roku. Po raz pierwszy jest to wynik powszechnego głosowania. Wygrał… „goblin mode” czyli „tryb goblina”. Co oznacza?

Wcześniej o słowie roku decydowali redaktorzy słownika. W tym roku po raz pierwszy w historii pozwolono decydować Brytyjczykom. I tak w finale znalazły się słowa (określenia): #IStandWith, metaverse i goblin mode. Ostatecznie wygrał „tryb goblina”.

Kim jest goblin, wie każdy miłośnik prozy fantasy. Te fantastyczne stworzenie, wywodzące się z brytyjskich basni i legend, przedstawiane tam jako istoty złe lub złośliwe, zazwyczaj brzydkie i groteskowe, trafiły m.in. na karty „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, „Świata Dysku” Terry’ego Pratchetta czy serii o Harrym Potterze J.K. Rowling, gdzie zajmują się m.in. finansami w Banku Gringotta.

A co oznacza „tryb goblina”? Czy raczej, kogo dotyczy? Bycie w trybie goblina opisuje w slangu konkretne zachowanie, polegające na byciu samolubnym, leniwym, niechlujnym lub chciwym, a co za tym idzie na odrzucaniu społecznych norm i oczekiwań.

Cover photo: „Hobbit”, reż. Peter Jackson

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: