artykuł

Nominacje do Paszportów POLITYKI | Honek, Piątek, Szatrawska

Poznaliśmy nominacje do Paszportów POLITYKI za rok 2022. O tym, kto zwycięży w kategoriach: literatura, teatr, film, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa dowiemy się 17 stycznia. 

To już 30., jubileuszowa edycja Paszportów POLOTYKI. Jak czytamy na stronie tygodnika, nagroda wkracza w wiek swoich nominowanych. „Kilkorga z tegorocznych nominowanych nie było jeszcze na świecie, gdy Zdzisław Pietrasik – wieloletni redaktor działu kultury pisma – rzucał pomysł nagród wskazujących młodych twórców zasługujących na szczególne wsparcie. Z kolei wielu z nagrodzonych przed laty to już niekwestionowane mistrzynie lub mistrzowie dla młodszych.

W tym roku w dziedzinie literatury na uwagę jury zasłużyli Urszula Honek, która „w „Białych nocach” tworzy świat, w którym jawa miesza się ze snem i wyobraźnią, a żywi z umarłymi, Grzegorz Piątek, autor książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” i Ishbel Szatrawska, której „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina” to – jak czytamy w nominacji – „brawurowy dramat, w którym autorka ze swobodą i odwagą gra konwencjami, miesza współczesność i przeszłość”.

W pozostałych kategoriach nominowani są:

FILM: Jan Holoubek, Damian Kocur, Agnieszka Smoczyńska

TEATR: Jakub Skrzywanek, Michał Buszewicz, Agnieszka Jakimiak

SZTUKI WIZUALNE: Solidarny Dom Kultury Słonecznik, Potencja, Agata Słowak

MUZYKA POWAŻNA: Szymon Chojnacki, Lilianna Krych, Anna Sułkowska-Migoń

MUZYKA POPULARNA: 1988 (Przemysław Jankowiak), Mrozu, Szczyl

KULTURA CYFROWA: Anna i Jakub Górniccy (Outriders), Flying Wild Hog, Mateusz Skutnik

Nagrody zostaną wręczone 17 stycznia podczas gali, która odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i transmitowana na antenie TVN.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: