artykuł

Ilustracje z kultowych książek dla dzieci | Na aukcji i wystawie

W Wielkiej Brytanii można obejrzeć, a nawet kupić, ilustracje z kultowych książek dla dzieci, takich jak „Kubuś Puchatek”, „O czym szumią wierzby” czy „Alicja w Krainie Czarów”.

Sensacją jest ilustracja autorstwa E. H. Sheparda do książki Kennetha Grahame’a „O czym szumia wierzby” (The Wind in the Willows). Ten szkic ołówkiem i tuszem przedstawia Ropucha ubranego w strój motocyklowy, którego witają Szczur, Borsuk i Kret. Na marginesach ilustracji znajdują się instrukcje dla drukarni. Rysunek został odkryty niedawno w wiejskim domu we wschodniej Anglii. Można go kupić! Ilustracja trafi bowiem 7 grudnia na aukcję w Cheffins Fine Art Auctioneers w Cambridge, a jego szacunkowa wartość to od 8 tys. do 12 tys. funtów. To dość niewygórowana cena – w 2018 roku oryginalna mapa Stumilowego Lasu, autorstwa Sheparda, została sprzedana na aukcji za 430 tys. funtów, ustanawiając rekord świata w cenie za ilustrację książkowej.

Z polecenia Milne’a

Powieść „O czym szumią wierzby” opublikowana została po raz pierwszy w 1908 roku. Przedstawia historię Kreta, Szczura i Borsuka, którzy próbują pomóc Ropuchowi, który wpada w kłopoty z powodu obsesji na punkcie samochodu. Powieść została oparta na bajkach na dobranoc, które Grahame opowiadał swojemu synowi Alastairowi. Shepard został poproszony o zilustrowanie „O czym szumią wierzby” dla jednego z kolejnych wydań, w 1931 roku. Wcześniej artysta zilustrował „Kubusia Puchatka” A. A. Milne’a i to on przedstawił rysownika Grahame’owi. 

Kubuś i Alicja

A skoro o „Kubusiu Puchatku” (Winnie the Pooh) mowa, to w Longleat House w Wiltshire do 8 stycznia odbywa się wystawa Picture This: Illustrating Stories for Children, podczas której zobaczyć można m.in. ilustrację z tej książki, z 1927 roku, przedstawiającą tytułowego bohatera w towarzystwie Prosiaczka. Znajdzie się tam też coś dla miłośników „Alicji w Krainie Czarów” (Alice’s Adventures in Wonderland) Lewisa Carrolla, zobaczyć będzie można bowiem – wśród wielu innych eksponatów –ilustrację przedstawiającą Żółwiciela, stworzoną w 1866 roku przez Johna Tenniela.

„Kubuś Puchatek” to powieść z 1926 roku. Jej bohaterami są zwierzęta i zabawki, przyjaciele Krzysia. Wśród nich tytułowy Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy, Królik i Mama Kangurzyca z Maleństwem. „Alicja w Krainie Czarów” ukazała się w 1865 roku. Książka ukazuje podróż tytułowej Alicji przez krainę, w której rządzi absurdalną logikę snu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: