In Memoriam

Zmarł Javier Marías | Wybitny hiszpański pisarz miał 70 lat

Zmarł Javier Marías. Wybitny hiszpański pisarz, autor tryptyku „Twoja twarz jutro”, odszedł na kilka dni przed swoimi 71. urodzinami.

Javier Marías (1951-2022), fot. Mr. Tickle/Wikimedia Commons

Javier Marías urodził się 20 września 1951 roku. Swoją pierwszą powieść Los dominios del lobo napisał w 1970 roku, a opublikował rok później. W 1972 opublikował Travesía del horizonte, a w 1978 El monarca del tiempo. W 1983 roku ukazała się jego czwarta powieść, El siglo. Jednocześnie zajmował się tłumaczeniami prozy anglojęzycznej. Spod jego pióra wyszły hiszpańskie przekłady dzieł Johna Updike’a, Thomasa Hardy’ego, Josepha Conrada, Vladimira Nabokova i Roberta Louisa Stevensona.

W późniejszych latach opublikował m.in. „Wszystkie dusze” (Todas las almas), „Serce tak białe” (Corazón tan blanco), „Pisane życia” (Vidas escritas), „Czarne plecy czasu” (Negra espalda del tiempo).

W 2002 roku zaczął publikować dzieło, uznawane za jego najbardziej ambitną powieść: „Twoja twarz jutro” (Tu rostro mañana). Ze względu na jej objętość, autor zdecydował się opublikować dzieło w trzech tomach: „Gorączka i włócznia” (Fiebre y lanza), „Taniec i sen” (Baile y sueño) oraz „Trucizna, cień i pożegnanie” (Veneno y sombra y adiós).

W 2011 roku Marías opublikował „Zakochania” (Los enamoramientos), powieść z częściowo kryminalną fabułą, która jednak przede wszystkim porusza problemy natury filozoficznej i etycznej. 

Niemiecki krytyk literatury Marcel Reich-Ranicki uważał Javiera Maríasa za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy na świecie. Wymieniany był w gronie autorów zasługujących na literackiego Nobla.

Pisarz zmarł 11 września 2022 na infekcję płuc, związaną z powikłania wynikającymi z COVID-19.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: