artykuł filmy

„Chleb i sól” Damiana Kocura nagrodzony w Wenecji | Złoty Lew dla filmu „Całe to piękno i krew”

Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji nagrodziło Złotym Lwem dokumentalny film w reżyserii Laury Poitras „Całe to piękno i krew”. Nagrodzono też Polaków.

Festiwal filmowy w Wenecji to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie kina. W tym roku Złoty Lew powędrował w ręce twórców filmu „Całe to piękno i krew” – dokumentu, pokazującego życie fotografki i aktywistki Nan Goldwin oraz jej walkę z farmaceutyczną dynastią Sacklerów, która odpowiada w znacznym stopniu za epidemię opioidów w Stanach Zjednoczonych. Reżyserką filmu jest Laura Poitras, która tym samym stała się trzecią z rzędu kobietą reżyserką, jaka wygrała ten festiwal.

Blanchet, Farrell, Panahi

Srebrny Lew – Wielka Nagroda Jury powędrował w ręce Alice Diop za film „Saint Omer”, a Srebrny Lew za reżyserię do Luki Guadagnino za „Bones and All” z Timothée Chalametem. Ten film nagrodzono też za najlepszą rolę młodej aktorki lub aktora. Statuetka powędrowała w ręce Taylor Russell.

Najlepszą aktorką okazała się Cate Blanchett w filmie „TÁR”, a najlepszym aktorem Colin Farrell w filmie „Duchy Inisherin”. Nagrodę dla aktora odebrał – pod nieobecność Farella, który jednak połączył się z festiwalem online – scenarzysta filmu, Martin McDonagh. Na scenę musiał zresztą wejść dwukrotnie, bo chwilę później sam otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz. Nagrodę Specjalną Jury otrzymał Jafar Panahi za film „Khers nist”.

Orizzonti także dla Polaka

W sekcji Orizzonti nagrody główne zdobyły filmy: irański „Jang-e jahani sevom” oraz austriacka „Vera”.  W tej sekcji Nagrodę Specjalną Jury zdobył polski film „Chleb i sól” w reżyserii Damiana Kocura. To zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków film o nietolerancji i wynikającej z niej przemocy. Tymek, młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej prowincjonalnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między arabskiego pochodzenia pracownikami kebaba a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.

%d bloggers like this: