artykuł

Metoda na „klub czytelnika” | Sklepy omijają niedzielny zakaz handlu

Już nie tylko „placówka pocztowa” czy „dworzec”, ale i… „klub czytelnika”. Niektóre sklepy sieci Intermarché kuszą miłośników książek, zapraszając ich do siebie także w niedzielę. Przy okazji można oczywiście zrobić zakupy.

O całej sprawie doniósł portal Wiadomoscihandlowe.pl. Jak czytamy, sklepy kuszą hasłem: „Przeczytasz książkę i zrobisz zakupy. Jesteśmy otwarci w każdą niedzielę”. Chodzi o placówki w Golubie-Dobrzyniu, Oławie, Starogardzie Gdańskim, Brzegu i Lipnie.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę weszła w życie w 2017 roku. Od tego czasu wiele sklepów próbuje obejść zakazy dzięki rozszerzeniu działalności o takie formy usług, które są w przepisach dopuszczone, m.in. o działalność pocztową.  

Uruchomienie w sklepie czytelni jest nowym pomysłem. Placówki handlowe otworzyły je we współpracy z lokalnymi wydawnictwami. Pozwala na to ustawa, która przewiduje działalność w niedziele dla instytucji prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim odmówił wszczęcia postępowania w sprawie jednego z przedsiębiorców, którego Państwowa Inspekcja Pracy chciała ukarać za prowadzenie działalności w niedziele. Sąd uznał, że nie doszło do złamania przepisów, skoro na terenie placówki działał klub czytelnika.

%d bloggers like this: