artykuł seriale

„Blade Runner” jako serial | Ridley Scott ma już scenariusz

Serial rozgrywający się w świecie wykreowanym w filmach „Blade Runner”, opartych na prozie Philipa K. Dicka – to projekt, którego produkcję planuje Ridley Scott. Reżyser podał też kilka nowych informacji o powstającym serialu opartym na filmach o „Obcym”.

Ridley Scott poinformował o tym podczas wywiadu, którego udzielił radiu BBC. Na razie nie są znaczne szczegóły obu projektów, choć wiadomo już, że oba mają być serialami aktorskim, tzw. live action i oba też znajdują się na podobnym etapie produkcji: napisane są scenariusze odcinków pilotowych, a także tzw. „biblie”, czyli dokumentacja, zawierająca szczegółowy zamysł całego serialu.

Na razie reżyser nie zdradził wiele więcej. W przypadku serialu „Blade Runner” nie jest choćby znany czas akcji – oba filmy z serii dzieli kilkadziesiąt lat, być może więc telewizyjna produkcja w jakimś stopniu zapełni lukę między nimi, choć mało prawdopodobne, by bohaterem serialu był grany przez Harrisona Forda w obu produkcjach Rick Deckard.

Tym, co powinno pozostać, jest postapokaliptyczna atmosfera przedstawionego świata, a przede wszystkim nadające opowieści wymiar filozoficzny pytanie o granice człowieczeństwa w świecie przesyconym sztuczną inteligencją. W filmie w reż. Ridleya Scotta, z 1982 roku, opartym na opowiadaniu Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach”, podstawowym pytaniem jest to czy maszyna obdarzona przeszczepioną pamięcią i przestrzegająca zaprogramowanych jej wartości moralnych, może być uznana za istotę nie tylko myślącą, ale przede wszystkim za istotę równą człowiekowi. I więcej: czy sztuczna inteligencja, której wszczepiono emocje, i która nie wie, że jest sztuczną inteligencja, ma prawo być traktowana inaczej niż człowiek.

Przeczytaj także:

W kontynuacji, czyli filmie „Blade Runner 2049” z 2017 roku, w reż. Denisa Villeneuve’a, sytuacja ta zostaje odwrócona – podstawowym pytaniem okazuje się kwestia tego czy sztuczna inteligencja, która zdaje sobie sprawę z tego czym jest, może mimo to aspirować do bycia człowiekiem, czyli istotą obdarzoną duszą i czy z istot sztucznych zrodzić się może byt, który może być nie-sztuczny, lecz naturalny. 

W przypadku serialu o „Obcym” wiemy trochę więcej. Ale też informacja o tym serialu – produkowanym dla telewizji FX – nie jest zupełnym newsem. Wiadomo już od kilku miesięcy, że nadzoruje go showrunner serialu „Fargo” Noah Hawley. Teraz Scott dodał jedynie, że nie będzie to opowieść o Ripley, a więc bohaterce filmów samego Scotta z 1979, Jamesa Camerona z 1986 roku, Davida Finchera z 1992 i Jean-Pierra Jeuneta z 1997 roku. Zdaniem reżysera historia tej postaci została już opowiedziana i nie ma sensu w niej czegokolwiek poprawiać. Wiadomo też, że serial może zerwać z dotychczasową zasadą, według której akcja rozgrywa się w zamkniętych przestrzeniach: statku kosmicznego czy więzienia, obcy zyskają zatem więcej przestrzeni.

Przeczytaj także:

%d