artykuł

Bob Dylan oskarżony o molestowanie | Piosenkarz zaprzecza

Piosenkarz Bob Dylan, laureat literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku, został pozwany za rzekome molestowanie 12-latki, do którego miało dojść w 1965 roku. Rzecznik Dylana: „Te twierdzenia są nieprawdziwe”.

Bob Dylan w 1963 roku, fot. Wikimedia Commons

Pozew złożyła kobieta, występująca w dokumentach pod inicjałami J.C. Mogła to zrobić na podstawie nowojorskiej ustawy z 2019 r., która pozwoliła przez dwa lata zgłaszać te przestępstwa dotyczące molestowania dzieci, które już uległy przedawnieniu. Domniemana ofiara Dylana złożyła pozew dzień przed wygaśnięciem przepisów.

Według pozwu Dylan miał wykorzystywać ofiarę, będącą pod wpływem alkoholu i narkotyków, gdy ta miała 12 lat, a muzyk 24.

W oświadczeniu wydanym przez rzecznika piosenkarza, cytowanym m.in. przez „Variety” pada stwierdzenie, że doniesienia kobiety składającej pozew „są nieprawdziwe” i muzyk będzie się z całych sił bronić przed tymi oskarżeniami. Jak podnoszą obrońcy piosenkarza, w czasie, gdy miało dojść do molestowania, artysta przebywał na koncertach w Wielkiej Brytanii.

Bob Dylan to amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta. Urodził się 24 maja 1941 roku w Duluth w stanie Minnesota. Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad.

Swój indywidualny styl oparł na wielu gatunkach muzycznych, od tradycyjnego amerykańskiego folku i country bluesa do muzyki gospel, rock and rolla czy angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu. 

W jego utworach widać  komentarze o charakterze społecznym, politycznym, filozoficznym i odwołujące się do literatury. Jest twórca m.in. takich piosenek jak Blowin’ in the Wind, Like a Rolling Stone i protest songów: The Times They Are a-Changin’, Hurricane, uznawanych często za hymny pokoleniowe.

W 2016 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

WIĘCEJ

%d bloggers like this: