artykuł

Olga Tokarczuk współpracuje z Uniwersytetem Wrocławskim | Powstaje Ex-Centrum

Fundacja Olgi Tokarczuk i Uniwersytet Wrocławski podpisały 2 lipca porozumienie, w ramach którego powstało Akademickie Centrum Badawcze. Ex-Centrum Olgi Tokarczuk.

fot. YouTube/Uniwersytet Wrocławski

O szczegółach poinformował dziś na swojej stronie Uniwersytet Wrocławski. Nowy ośrodek naukowy prowadzić będzie działania dydaktyczne, seminaryjne, konferencyjne i wydawnicze.

W czasie briefingu noblistki, który obejrzeć można m.in. na stronie Uniwersytetu Olga Tokarczuk podkreślała, że jej zdaniem nowo utworzone Ex-centrum może pozwolić „wystawić głowę poza sferę utartych poglądów i będzie z natury swojej ex-centryczne – podejmie tematy, o jakich nam się do tej pory nie śniło”.

Jak czytamy na facebookowym profilu Fundacji Olgi Tokarczuk, Ex-centrum będzie prowadzić badania m.in. w zakresie egalitaryzmu płci, praw zwierząt i społeczno-kulturowej sprawczości literatury, ale z założenia ma się skupić też na „polach jeszcze nieodkrytych, ex-centrycznych; na obszarach wymagających przyjęcia niekonwencyjnej perspektywy”.

Do podstawowych zadań i celów ośrodka będzie należało wspieranie badań nad tematyką obecną w twórczości noblistki, sama twórczością,  jej recepcją, przekładem i upowszechnianiem wiedzy pozyskanej w toku tych analiz.

Ciekawostką jest, że Olga Tokarczuk zostanie także promotorką pracy dyplomowej wybranej studentki lub studenta Ex-Centrum.

Przeczytaj także:

%d