artykuł

O tym jak zbudowaliśmy Hollywood | 14 czerwca w HBO premiera dokumentu „Pollywood”

Jak podróż Beniamina Wrony do Ameryki zapoczątkowała powstanie wytwórni Warner Bros., a Szmul Gelbfisz został Samuelem Goldwynem? Opowiada o tym dokument Pawła Ferdka „Pollywood”, którego premiera już 14 czerwca w HBO i HBO GO.

„Pollywood” to historia osobistej podróży do Ameryki, jaką reżyser dokumentu odbył śladami założycieli Hollywood mających wschodnioeuropejskie, czy wręcz polskie korzenie – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. Film otworzy rozpoczynający się w najbliższą niedzielę Krakowski Festiwal Filmowy. 

Paweł Ferdek, fot. Małgorzata Kozioł/materiały prasowe HBO

Film jest uniwersalną opowieścią o wielkich marzeniach, a także o odwadze i determinacji, aby je zrealizować. Pochodzący z małej wioski biedny żydowski szewc Bienjamin Wrona (w innych wersjach Wonsal) w 1886 roku wraz z rodziną emigruje do Ameryki. Nazwisko z Wrona zmienia na Warner, a jego synowie za kilkanaście lat założą słynną wytwórnię filmową Warner Bros. Z kolei Szmul Gelbfisz w 1885 roku przemierza pieszo blisko półtora tysiąca kilometrów do portu Calais we Francji. Dwadzieścia siedem lat później już jako Samuel Goldwyn kręci w Nowym Jorku swój pierwszy film „Mąż Indianki”, który jednocześnie jest pierwszym filmem fabularnym w historii kina nakręconym w Hollywood. „To prawda, co mówią – wszyscy hollywoodzcy mogule pochodzą z obszaru w promieniu 500 kilometrów wokół Warszawy. Czemu? Oto jest pytanie!”– mówi w filmie Gregory Orr, wnuk Jacka Warnera.

Paweł Ferdek, fot. Nicolas Villegas/materiały prasowe HBO

Paweł Ferdek próbuje odkryć tajemnicę sukcesu polskich emigrantów i poznać najgłębsze sekrety Hollywood. Dociera do wybitnych współczesnych producentów – także emigrantów, którzy ujawniają jak sami osiągnęli sukces w Fabryce Snów. Chce zrozumieć metody pionierów kina i jednocześnie dowiedzieć się czy istnieje uniwersalny przepis na sukces. Nie chce opowiedzieć jedynie ich historii, ale też doświadczyć jej na własnej skórze. Czy ma szansę skoro nie zna nikogo w Hollywood? I czy jego marzenie o Hollywood również się spełni?

Reżyserem filmu Pollywood jest Paweł Ferdek. Obowiązki producentów pełnią Małgorzata Kozioł z East Beast, a z ramienia HBO Europe Izabela Łopuch oraz Hanka Kastelicová.

„Pollywood”, fot. Andrzej Wojciechowski/materiały prasowe HBO

Dokument jest koprodukcją East Beast, HBO Europe, EBH oraz Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. Projekt powstał ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Media Kreatywna Europa. Film otworzy 60. Krakowski Festiwal Filmowy, który w tym roku wyjątkowo odbywa się w formule online.

Premiera filmu „Pollywood” odbędzie się w HBO i HBO GO 14 czerwca. W serwisie film będzie dostępny od rana, premiera na antenie HBO odbędzie się o godzinie 22:10.

Źródło: komunikat prasowy HBO Polska

%d bloggers like this: