artykuł

Nie żyje Jerzy Pilch | Wybitny pisarz miał 67 lat

Zmarł Jerzy Pilch. Wybitny pisarz, autor „Pod Mocnym Aniołem”, laureat Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia i Literackiej Nagrody Nike, miał 67 lat.

Jerzy Pilch, fot. Mgieuka/Wikipedia

Jerzy Pilch był pisarzem, dramaturgiem, scenarzystą filmowym i felietonistą, laureatem m.in. Nagrody im. Kościelskich, Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike. Był też wielokrotnie finalistą tej nagrody.

Do 1999 był członkiem zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, potem publikował felietony na łamach m.in. Hustlera”, „Polityki”, „Dziennika” i „Przekroju”. Od 2012 ponownie był felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.

W 1994 jego powieść „Spis cudzołożnic. Proza podróżna” została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli był Jerzy Stuhr. Pilch był współtwórcą dialogów do adaptacji, pojawił się również na ekranie w epizodycznej roli mężczyzny w barze.

Napisał również scenariusze do filmu „Żółty szalik” z Januszem Gajosem oraz „Miłość w przejściu podziemnym”. Jako dramaturg napisał m.in. dla Teatru TV sztuki „Monolog z lisiej jamy” i „Narty Ojca Świętego”.

Do jego najważniejszych dział należą wspomniany „Spis cudzołożnic. Proza podróżna”, „Inne rozkosze”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Miasto utrapienia”, „Moje pierwsze samobójstwo”, „Marsz Polonia”, „Dziennik”, „Wiele demonów”, „Widok z mojego boksu”. W tym roku pisarz wydal „60 felietonów najjadowitszych”.

%d bloggers like this: