artykuł wydarzenia

Apostrof odwołany | W tym roku festiwal się nie odbędzie #koronawirus

Odbywający się zawsze w maju Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury w tym roku został odwołany. Powód to oczywiście pandemia koronawirusa.

O decyzji organizatorzy poinformowali w oświadczeniu: „Niestety – w obliczu zagrożeń epidemiologicznych i rekomendacji służb sanitarnych, podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznego Apostrofu… To była dla nas bardzo trudna decyzja, ale wierzymy, że w zaistniałej sytuacji jedyna słuszna. Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i zdrowie uczestników oraz gości organizowanych przez nas wydarzeń, dlatego bardzo liczymy na Wasze zrozumienie” – pisze w imieniu zespołu organizującego festiwal Marcin Maćkiewicz.

Festiwal miał się odbyć po raz piąty. Organizatorzy w tym tygodniu planowali ogłosić kolejną edycję w – jak piszą – odświeżonej odsłonie, z nowym kuratorem i zestawem gości.

Zwyczajowo Apostrof odbywał się w największych polskich miastach i umożliwiał spotkanie z największymi światowymi gwiazdami literatury, w tym z noblistami: Orhanem Pamukiem czy Swietłana Aleksijewicz. Jego kuratorem była m.in. Olga Tokarczuk.  

Wcześniej z powodu koronawirusa na inny termin przeniesiono Gdańskie Targi Książki i festiwal Kryminalna Piła. Warszawskie targi Książki , które podobnie jak Apostrof, odbywają się w maju, na razie nie zostały ani odwołane, ani przeniesione na inny termin.

%d bloggers like this: