artykuł

Zmarł Bohdan Butenko | Artysta miał 88 lat

Zmarł twórca takich kultowych postaci jak Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar. Bohdan Butenko, ilustrator książek dla dzieci, autor komiksów, scenarzysta i scenograf zmarł 14 października w wieku 88 lat. 

Jego rysunki – podpisywane „Butenko pinxit” (łac. Butenko narysował) zachwycały od ponad sześćdziesięciu lat. Butenko rozpoczął karierę w 1955 roku, ale pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej. Jak czytamy na oficjalnej stronie artysty, koledzy byli z tego faktu zadowoleni, nauczyciele – trochę mniej.

Bohdan Butenko, fot. Olaf (Wikipedia)

Urodził się 8 lutego 1931 roku w Bygdoszczy. Był absolwentem Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie, dyplom obronił w pracowni samego jana Marcina Szancera. Karierę zaczynał jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Współpracował z takimi czasopismami dla dzieci jak „Miś:, „Świerszczyk”, „Płomyk”. Znany jest przede wszystkim jako twórca kultowych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. (postaci te znalazły się 2011 roku na znaczkach Poczty Polskiej), ale wykonał ponad 200 opracowanych graficznie i zilustrowanych książek (własnych i cudzych).

Był również autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów oraz licznych scenografii teatralnych.

Za swoją pracę otrzymał m.in. trzykrotnie nagrodę przyznawaną w ramach Internationale Buchkunst-Ausstellung w Lipsku, nagrody i wyróżnienia w konkursie PTWK „Najpiękniejsza Książka Roku”, a w 1990 roku ilustrowana przez niego książka „O Felku, Żbiku i Mamutku” została uznana książką roku przez polską sekcję IBBY.

%d bloggers like this: