artykuł

Media Rodzina wyda prequel „Igrzysk śmierci” | Światowa premiera książki w maju 2020

Wydawnictwo Media Rodzina uzyskało prawa do wydania prequelu bestsellerowej trylogii „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Światowa premiera powieści została zaplanowana na 19 maja 2020 roku.

O tytule i dacie polskiej premiery wydawnictwo jeszcze nie informuje, ale zapewnia, że będzie to rok 2020. Na razie Media Rodzina zdradza, że akcja książki będzie oscylować wokół dziesiątych Głodowych Igrzysk i rozpocznie się o poranku Dożynek. Poznamy Panem na sześćdziesiąt cztery lata przed wydarzeniami z pierwszego tomu. I informacja, która z pewnością ucieszy wszystkich fanów – ten tom będzie bardziej obszerny niż poszczególne części cyklu.

„Igrzyska śmierci” to trylogia opowiadająca o postapokaliptycznym państwie Panem, gdzie co roku w drodze losowania wybiera się dzieci, które będą walczyć na arenie na śmierć i życie podczas transmitowanego na cały kraj reality show. Panem, choć jest wizją bliżej nieokreślonej przyszłości, niepokojąco przypomina teraźniejszość, w której nie liczy się prawda, ale popularność, zamiast odpowiedzialności na pierwszym miejscu stawiana jest rozrywka („Panem et circenses!”, czyli „Chleba i igrzysk!” krzyczeli starożytni Rzymianie, domagając się walk gladiatorów), a podsycane lęki i strach służą władzy do trzymania społeczeństwa w ryzach.

„Igrzyska…” to jednak nie tylko satyra na celebrycko-medialną rzeczywistość, to też uniwersalna opowieść o wytrwałości, poświęceniu, sile ducha i moralnych dylematach, z których na pierwszy plan zawsze wysuwa się jeden: czy cel uświęca środki?

Na świecie sprzedanych zostało ponad 100 mln egzemplarzy książek przetłumaczonych na ponad 50 języków. Na podstawie powieści powstały cztery filmy, z których każdy okazał się filmowym przebojem, a odgrywająca główną rolę Jennifer Lawrence zyskała status międzynarodowej gwiazdy.

Źródło: Media Rodzina

Cover photo: materiały prasowe

%d